Bank of America má v plánu prodat podobnou divizi také ve Velké Británii a v Irsku. Mluvčí banky Jerry Dubrowski řekl, že ústav se zatím nerozhodl, zda evropskou součást prodá, anebo ji postupně utlumí.
Záměr vedení banky v podstatě ukončí činnost její mezinárodní divize spotřebního bankovnictví. Hlavním záměrem je právě snaha vylepšit si finanční situaci, i když prodej divize podle analytiků bance k okamžitým výsledkům asi nepomůže.
"Každý takový prodej představuje pouze malý díl či krok. Ale až to bude hotovo, pak by to mohlo mít výraznější vliv," podotkl analytik společnosti Guggenheim Securities Marty Mosby.
Bank of America zatím stále bojuje s vlnou žalob a s úvěrovými potížemi, které se ještě vztahují k problematické akvizici hypoteční banky Countrywide Financial v roce 2008. Bank of America ji převzala v době, kdy v USA splaskla bublina na trhu realit. Spolu s bankou Countrywide tak Bank of America převzala i spoustu jejích problémů.
Za poslední čtyři čtvrtletí už Bank of America v divizi spotřebitelských hypoték odepsala více než 22 miliard dolarů (více enž 373 miliard Kč). V červnu přistoupila na to, že vyplatí 8,5 miliardy dolarů investorům, kteří dříve nakoupili strukturované cenné papíry odvozené od hypoték. Ocenění těchto papírů totiž investoři zpochybnili. Na banku se ale sesypaly žaloby z více stran.
Management nicméně uvedl, že připravovaný prodej divize kreditních karet není reakcí na nedávné komentáře analytiků, podle nichž Bank of America bude muset zvýšit kapitál, aby byla schopna absorbovat všechny budoucí ztráty. Právě komentáře analytiků ale poslaly akcie Bank of America minulý týden o 20 procent dolů. Od začátku roku akcie banky ztratily asi polovinu hodnoty.
Šéf ústavu Brian Moynihan investorům řekl, že banka za posledních šest čtvrtletí prodala 23 účastí. Mluvčí Dubrowski řekl, že díky tomu už banka získala hotovost kolem 30 miliard dolarů. Banka prodala například významný podíl v největším světovém správci aktiv BlackRock.