"Vytrvale vysoké ceny a nízké zásoby potravin ukazují, že jsme stále v nebezpečné zóně. Většina zranitelných lidí se s tím vypořádává nejhůře. Vzhledem k proměnlivosti současné situace je nutné, abychom byli bdělí. Nemáme žádný záchranný polštář," varoval šéf Světové banky Robert Zoellick.
Nejvíce v červenci zdražila kukuřice s nárůstem o 84 procent, cukr se zvýšením o 62 procent a pšenice, za kterou se meziročně platilo o 55 procent více. Cena sojového oleje vzrostla o 47 procent.
Do cen potravin se promítla dražší ropa, jež se oproti červenci 2010 prodávala o 45 procent dráže. Zvýšila náklady na produkci potravin, ale třeba i na hnojiva. Jejich cena ve sledovaném období vzrostla o 67 procent.
Světová banka přitom upozornila, že ceny některých potravin jsou letos jak na houpačce. Od dubna do července se ustálily zhruba pět procent pod nedávným maximem z února díky mírnému zlevňování obilí, tuků a olejů, ale i mas, ovoce a cukru. Kukuřice a pšenice ale například v červnu zlevnily a v první polovici července zdražily. Také cena rýže od února do května klesala, pak ale začala růst.
Nejhorší situace podle Světové banky panuje v oblasti Afrického rohu, kde sice současnou krizi vyvolala dlouhotrvající vedra, přispěly k ní ale i vysoké ceny potravin. V posledních třech měsících tam zemřelo 29.000 dětí mladších pěti let a 600.000 dětí v regionu je nadále v ohrožení života. Celkem tamní problémy zasáhly více než 12 milionů lidí.
Jen v samotném Somálsku se krize týká 3,2 milionu lidí, z toho 2,8 milionu na jihu země zmítaném konflikty. Mezi nejhůře zasaženými jsou podle Světové banky chudí farmáři, kteří nemají zásoby a ani prostředky na nákup potravin. Stejně tak trpí lidé, které z domova vyhnaly boje a mají obtížný přístup k jídlu. Další ohroženou skupinou je městská chudina, na niž dolehly vyšší náklady na bydlení a klesající platy.
Ceny obilovin pěstovaných v Somálsku mezitím od loňského října překonaly maxima z roku 2008. Vyšší jsou i ceny dovážených komodit, jako je rýže, cukr, pšeničná mouka, rostlinný olej a benzin.
"Nikde jinde vysoké ceny jídla, chudoba a nestabilita dohromady nevyústily v tak tragické utrpení jako v Africkém rohu," uvedl šéf SB Robert Zoellick. Dodal, že banka proto zvyšuje svou krátkodobou pomoc zemím, jako je Keňa nebo Etiopie, ale i střednědobou podporu kvůli ekonomickému oživení. Potřeba je ale podle Zoellicka budování dlouhodobých řešení schopných odolávat suchům a podpora zemědělství, které dokáže reagovat na výkyvy klimatu. Světová banka regionu poskytuje pomoc 686 milionů dolarů.