Tripartita se pře o reformě daní, Kalousek hájí zrušení benefitů

16.08.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 16. srpna (ČTK) - Vláda dnes projednává s odbory a zaměstnavateli na schůzi tripartity daňovou reformu. Své námitky jí přednesli zaměstnavatelé, kteří protestují například proti zrušení daňového zvýhodnění benefitů, například stravenek či režijních jízdenek. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) podle zdroje ČTK na jednání prohlásil, že bude proti benefitům bojovat do poslední kapky krve.

Ministerstvo financí (MF) chce v rámci reformy zrušit například koncept superhrubé mzdy se sazbou 15 procent a nová sazba daně by měla být počítána z hrubé mzdy a činit 19 procent. Odvody u zaměstnavatele na sociální a zdravotní pojištění nebudou realizovány jako dosud, ale daní z úhrnu mezd 32,5 procenta. MF plánuje rovněž v rámci daňové reformy zrušit zhruba čtvrtinu z celkových 118 výjimek. Plánuje také vytvoření jednotného inkasního místa.

"My v řadě věcí máme dost zásadní připomínky a jsme nespokojeni s postupem ministerstva financí v oblasti investičních pobídek," řekl v pondělí ČTK k reformě prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) Jaroslav Hanák. Zaměstnavatelům podle něj vadí jak zavedení pojistného za dohody o provedení práce, tak zrušení daňového zvýhodnění benefitů.

Kriticky se vůči změnám v daních tváří i odbory. Podobně jako zaměstnavatelé protestují proti zrušení daňového zvýhodnění benefitů. Vadí jim ovšem i zvýšení platby pojistného na zdravotní pojištění u zaměstnanců o dvě procenta a redukování sazeb pojistného na sociální a zdravotní pojištění u osob samostatně výdělečně činných.

Tripartita dnes bude kromě daňové reformy projednávat také zavedení takzvaných předdůchodů pro lidi s namáhavým nebo nebezpečným povoláním a zvýšení minimální mzdy.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK