"Evropská komise už týden po odeslání našeho podnětu rozhodla, že případ přezkoumá. Posoudí, zda postup Českých drah není v rozporu s evropským právem," uvedl právní zástupce Škody Transportation Radek Pokorný.
Případem se zabývá i český antimonopolní úřad. Na základě podání Škody Transportation zahájil s Českými drahami správní řízení a vydal předběžné opatření, kterým tendr pozastavil. Zatím ale marně čeká na odpovědi na dotazy, které Škodě Transportation poslal. "Firmě jsme poslali už dvě usnesení. Na první z nich nereagovala," řekl dnes ČTK předseda ÚOHS Petr Rafaj.
Úřad chce vědět, jaké vlaky by Škoda mohla ČD nabídnout a jestli je tedy oprávněna vznášet námitky na formu zadávacího řízení. To dnes Škoda kritizovala, zopakovala také, že konkurenční nabídku railjetům schopna podat je. "Antimonopolní úřad není ani nemůže být v pozici, kdy sám požaduje předložení konkurenční nabídky nebo hodnotí naše kvalifikační předpoklady či dokonce supluje průběh výběrového řízení," uvedla mluvčí firmy Lubomíra Černá.
Podle Rafaje ÚOHS po firmě nepožaduje nic výjimečného. "Náš úřad je vždy povinen posuzovat všechny právní aspekty, které se k případu vztahují. Případ posuzujeme jako celek a ne pouze jen některé jeho části jak si Škoda Transportation představuje," řekl ČTK Rafaj.
Podle informací ČTK je jednou z variant dalšího pokračování případu také možné zastavení správního řízení, pokud návrh na jeho zahájení "nebyl podán oprávněnou osobou". V řízení může úřad také pokračovat. Pokud by zjistil, že České dráhy v tendru porušily zákona o veřejných zakázkách, může ÚOHS uložit nápravná opatření, například zrušit zakázku nebo zadavateli uložit mnohamilionovou pokutu.