Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek minulý týden řekl, že nekontrolovaný rozvoj bioplynových stanic může způsobit zdražení elektřiny. Od příštího roku by elektřina kvůli bioplynu mohla podle něj zdražit pro domácnosti o 1,7 procenta a pro velkoodběratele o 2,5 procenta.
"Je pravděpodobné, že pokud zůstanou dotace zrušeny, dojde ke snížení investic až na polovinu. Čímž by mohl zároveň klesnout i obrat zainteresovaných stavebních firem," uvedl Habart. Arbitrážemi se ale dotčené firmy podle šéfa sdružení bránit nehodlají.
V současnosti činí výkon připojených bioplynových stanic v Česku 128 MW. MPO zároveň eviduje dalších 40 žádostí o dotace na projekty ve výši 1,1 miliardy korun. Bioplynové stanice mají v distribuční síti na rok 2012 rezervovaný výkon 423 MW. To je více než předpokládá Národní akční plán, v rámci kterého se Česko jako člen Evropské unie zavázalo v roce 2020 produkovat 13 procent energie z obnovitelných zdrojů.
Pokud se ale investice do bioplynových stanic kvůli zastavené státní podpoře skutečně sníží, hrozí podle Habarta, že plnění Národní akčního plánu může být ohroženo.
MPO podporuje výstavbu bioplynových stanic programem Ekoenergie. V minulosti na 39 projektů poskytlo 733 milionů korun, další peníze ale žadatelé již podle Kocourka nedostanou. Zároveň se zpřísní podpora biomasy.
"Zájemci o dotaci už investovali do svého projektu nemalé peníze a se státní pomocí počítali. Je to ze strany státu neuvěřitelně nekoncepční a nepředvídatelné opatření, které jen dále odradí jak domácí, tak zahraniční investory," poznamenal Habart.
Dotace pro bioplynové stanice zastavilo již dříve také ministerstvo zemědělství, které je podporovalo v rámci programu Rozvoj venkova. Dosud na 146 projektů bioplynových stanic poskytlo 2,6 miliardy korun. Nyní registruje žádosti o dotace na dalších zhruba 105 projektů.