Akcie v USA přerušily růst, ztráty se začaly prohlubovat

16.08.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

New York 16. srpna (ČTK) - Americké akcie přerušily třídenní růst a vrátily se k růstu. Ztráty zpočátku nebyly výrazné, kolem poledne se ale začaly prohlubovat. Trh nejprve reagoval na zprávu o citelném zpomalení tempa růstu německé ekonomiky, která je největší v eurozóně a dosud táhla růst celého seskupení. Kolem poledne začaly akcie více kolísat s tím, jak přicházely zprávy ze schůzky francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho a německé kancléřky Angely Merkelové.

Ve 12:00 EDT (18:00 SELČ) se Dow Jonesův index pohyboval kolem 11.386 bodů a vykazoval pokles o 0,8 procenta. By tak zpět na úrovních, kde začínal den, přestože celé dopoledne ztráty postupně smazával. Širší index S&P 500 ztrácel 0,9 procenta na 1193 bodů, index Nasdaq Composite klesl o 1,2 procenta na 2523 bodů.

Dow Jones přitom získal podporu ve dvou emisích, které výrazně zpevnily. První byl maloobchodní řetězec Wal-Mart, druhý pak řetězec prodejen pro kutily Home Depot. Těm k růstu pomohly solidní hospodářské výsledky a také příznivý výhled. Obavy z vývoje v eurozóně a slábnoucí americká ekonomika přitom začaly trh posouvat do fáze korekce už na konci dubna.

"Myslím, že tam pořád byly určité naděje, že Německo by si mohlo udržet silný růst a pomoci celé Evropské unii. Teď se ale zdá, že Německo bude muset víc myslet na sebe," poznamenal portfolio manažer společnosti Cozad Asset Management Bryant Evans.

Německá ekonomika ve druhém čtvrtletí vzrostla o 0,1 procenta, zatímco trh čekal růst o 0,5 procenta. V prvním čtvrtletí růst činil 1,3 procenta. Podobně meziroční tempo zpomalilo na 2,8 procenta z pěti procent v prvním čtvrtletí. Trh čekal zpomalení tempa na 3,2 procenta.

Investoři čekali také na společnou tiskovou konferenci francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho a německé kancléřky Angely Merkelové. Ti po schůzce v Paříži uvedli, že obě země mají absolutní vůli postavit se za euro. Sarkozy řekl, že je třeba v eurozóně vytvořit skutečnou ekonomickou vládu, která se bude scházet dvakrát do roka a v případě potřeby víckrát. V jejím čele by stál prezident volený na dva a půl roku.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK