Akcie v západní Evropě smazaly všechny vysoké ztráty

16.08.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Londýn 16. srpna (ČTK) - Akcie na burzách v západní Evropě smazaly všechny ztráty, které nasbíraly během dne, a jejich hlavní index uzavřel prakticky beze změn. Trhy už ale nestihly reagovat na výstup ze schůzky mezi francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym a německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Jejich návrhy poslaly prudce dolů akcie na Wall Street a srazily i cenu ropy.

Panevropský index FTSEurofirst 300 odepsal 0,09 bodu a den uzavřel s téměř neměřitelnou ztrátou na hodnotě 969,16 bodu. Během dne index výrazně oslaboval po zprávě o slabém růstu německé ekonomiky, která ve druhém čtvrtletí zpomalila mnohem víc, než se čekalo. Pomaleji rostla i ekonomika celé eurozóny.

"Ukazuje se, že dopad přetrvávající krize státních dluhů na důvěru spolu s úspornými kroky v rozpočtech evropskou ekonomiku ovlivňují čím dál víc," poznamenal analytik společnosti CMC Markets Colin Cieszynski.

Trhy čekaly hlavně na výstup ze schůzky mezi Sarkozym a Merkelovou. Ti podle očekávání uvedli, že ani jedna země nemá v úmyslu navrhnout společné dluhopisy za celou eurozónu, i když jednou k tomu prý dojít může. Bylo by to ale až na konci evropského integračního procesu, ne teď, kdy je proces pořád ještě na začátku.

Sarkozy řekl, že není nutné zvyšovat objem evropského záchranného fondu, problémy v eurozóně by nevyřešil ani zmiňovaný eurobond, tedy společný dluhopis pro všechny země eurozóny. Americké trhy na slova z tiskové konference reagovaly rychlým poklesem, což může signalizovat, že klesat by po zahájení obchodování mohly ve středu i burzy v Evropě.

Sarkozy s Merkelovou navrhují, aby v eurozóně vznikla ekonomická vláda s vlastním prezidentem. Tím by byl zpočátku nynější prezident Evropské unie Herman Van Rompuy, jehož mandát by byl na dva a půl roku. Vláda by se scházela dvakrát do roka, v případě nutnosti i víckrát. Klíčem je podle Sarkozyho a Merkelové sjednotit hospodářskou politiku zemí eurozóny, a to včetně jejich daňové soustavy.

Z jednotlivých emisí například akcie německého výrobce nákladních vozů MAN odepsaly 3,2 procenta, automobilka BMW oslabila o 0,7 procenta. V obou případech zapůsobily obavy z dalšího vývoje ekonomiky. Úsporná opatření v Itálii zase oslabila akcie tamních rozvodných společností Snam Rete Gas či Terna.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK