ECB obnovila svůj program nákupů dluhopisů zemí ohrožených dluhovou krizí před dvěma týdny v reakci na prudký růst výnosů italských a španělských dluhopisů. který hrozil uvrhnutím obou velkých ekonomik do dluhové krize. Intervence ECB na trhu zatím fungují a výnosy desetiletých dluhopisů obou zemí z úrovně nad rizikovou hranicí šesti procent z počátku srpna klesly v minulých dvou týdnech na zhruba pět procent.
ECB zahájila kontroverzní program odkupu státních dluhopisů loni v květnu v rámci snah eurozóny odvrátit dluhovou krizi a nakupovala hlavně řecké, irské a portugalské obligace. Na jaře však nákupy pozastavila a 19 týdnů nic nekoupila. Nákupy z minulého týdne překonala hranici 100 miliard eur a nyní má v portfoliu obligace za 110,5 miliardy eur. Podle obchodníků se minulý týden nákupy soustředily na italské cenné papíry.
Proti odkupům dluhopisů se od počátku stavěli němečtí členové vedení ECB. I proti srpnovému obnovení nákupů vystoupila čtyřčlenná skupina vedená prezidentem Bundesbanky Jensem Weidmannem. Kritici poukazují na to, že nákupy dluhopisů se ECB dostává na pole fiskální politiky, překračuje svůj mandát a ohrožuje tím svou nezávislost. Většina členů ECB však cítí povinnost zachránit euro za každou cenu.
Druhý srpnový týden nakoupila ECB za 22 miliard eur. Objem nákupů z minulého týdne byl třetí nejvyšší od zahájení celého programu.
Šéfové zemí eurozóny se před měsícem dohodli, že ECB v odkupování státních dluhopisů nahradí Evropský fond finanční stability (EFSF). Vlády slibují, že EFSF to bude moci začít dělat během několika měsíců, ECB však panují obavy, že schvalování hlasováni dohody v parlamentech se protáhne.