Americké akcie pokračují v růstu, zpevnil i dolar

25.08.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

New York 25. srpna (ČTK) - Americké akcie ve středu pokračovaly v růstu a jejich hlavní indexy přidaly zpravidla více než jedno procento. Investoři nakupovali silně podhodnocené akcie, hlavně banky. Na devizových trzích zpevňoval dolar, jemuž svědčí předpoklady, že americká centrální banka (Fed) nesáhne ke třetí vlně kvantitativního uvolňování, jak se část investorů domnívá.

Dow Jonesův index vzrostl o 142,51 bodu a obchodní den uzavřel vyšší o 1,28 procenta na hodnotě 11.319,27 bodu. Širší index S&P 500 přidal 1,31 procenta na 1177,54 bodu, index Nasdaq Composite vzrostl o 0,88 procenta a uzavřel na 2467,69 bodu.

Na trh se vrátila chuť více riskovat, takže investoři prodávali bezpečná aktiva jako je zlato a dluhopisy a zaměřili se na akcie. Zlato zlevnilo o více než čtyři procenta a vrátilo se na 1750 USD za troyskou unci. Zaznamenalo tak nejvýraznější propad od března 2008.

Značný zájem byl o akcie Bank of America, které za vysokého obchodního objemu přidaly 11 procent na 6,99 USD. Smazaly tak část úterních ztrát, které je poslaly nejníže za dva a půl roku. Ztráty byly důsledkem obav, že banka bude muset přistoupit k razantnímu zvýšení kapitálu. Navzdory středečnímu růstu jsou ale akcie Bank of America od začátku měsíce stále o zhruba 30 procent levnější.

Trhy nyní čekají na výroční konferenci Fedu, která dnes začíná v horském letovisku Jackson Hole v americkém státě Wyoming a potrvá do konce týdne. Klíčový bude páteční projev šéfa Fedu Bena Bernankeho. Očekává se, že Bernanke naznačí připravenost nějakým způsobem podpořit ekonomiku, pokud to bude nutné, ke třetímu kolu kvantitativnímu uvolňování měnové politiky, takzvanému QE3, ale sáhne jen těžko.

"Někteří investoři nakupují, neboť se zdá, že jsme v rámci korekce už dosáhli dna," poznamenal hlavní investiční analytik finanční společnosti Hugh Johnson Advisors LLC Hugh Johnson. "(Ale) ti investoři, co jsou znalí věci, třetí vlnu uvolňování nečekají. Nepředpokládají ani, že Fed přijde s něčím zcela zásadním," dodal.

Druhá vlna kvantitativního uvolňování, v jejímž rámci Fed kupoval státní dluhopisy, skončila teprve letos v červnu. Experti tvrdí, že ekonomice příliš nepomohla, i když akciovému trhu prospěla. Příští rok jsou ale v USA prezidentské volby a dosud bývalo zvykem, že vláda ani centrální banka ve volebním roce žádné experimenty neprováděly. Vzhledem k tomu, že Fed už má většinu možností podpory ekonomiky vyčerpaných, Bernanke by mohl naznačit jen kosmetickou pomoc. Tu by patrně dávkoval postupně a rozložil do delšího časového období.

Na devizových trzích se zvyšoval kurz dolaru, z valné části rovněž kvůli tomu, že investoři od šéfa Fedu žádné zásadní kroky neočekávají. K růstu americké měny ale přispěla i solidní statistická data z USA, hlavně vývoj zakázek na zboží dlouhodobé spotřeby. Ten byl díky vysoké poptávce po dopravních prostředcích dvakrát vyšší, než se čekalo. Investoři ale nadále sledují i japonskou centrální banku, která upozornila, že pokud bude kurz japonského jenu pokračovat v růstu, sáhne banka k další intervenci. Jednu už provedla začátkem měsíce, a to hned v rekordním objemu.

Euro k dolaru oslabilo o 0,1 procenta na 1,4418 USD, dolar vůči jenu ale počáteční ztráty smazal a nakonec zpevnil o 0,4 procenta na 76,99 JPY.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK