Hlavní index Nikkei 225 přidal 132,75 bodu a obchodní den uzavřel vyšší o 1,54 procenta na hodnotě 8772,36 bodu. Podobně širší index Topix přidal 1,3 procenta na 751,82 bodu. Indexy ale stále nesmazaly ztráty, které nabraly od začátku měsíce. Například ztráty indexu Nikkei stále dosahují asi 11 procent.
Trhy nyní čekají na výroční konferenci Fedu, která dnes začíná v horském letovisku Jackson Hole v americkém státě Wyoming a potrvá do konce týdne. Klíčový bude páteční projev šéfa Fedu Bena Bernankeho, od něhož se očekává nějaká forma další podpory ekonomiky.
Velká část analytiků se přiklání k tomu, že Bernanke neoznámí třetí kolo takzvaného kvantitativního uvolňování měnové politiky, jinak také QE3. Loni na stejné akci sice druhé kolo uvolňování oznámil, teď je ale jiná situace. Jednak je diskutabilní, zda druhé kolo pomohlo, jednak se Spojené státy chystají na prezidentské volby.
"Před schůzkou v Jackson Hole teď v podstatě všichni ruší sázky na pokles cen. Jsem si jist, že (Bernanke) se vyjádří k uvolňování měnové politiky, pochybuji ale, že výslovně naznačí QE3," řekl analytik Hidejuki Išiguro z makléřské společnosti Okasan Securities. "Pokud jde o výhled na příští měsíc, další pokles je asi pravděpodobnější než pokračování růstu," dodal.
Část investorů podotýká, že akciové trhy se mohou rychle vrátit k poklesu právě za předpokladu, že Bernanke výslovně nezmíní možnost dalšího kola kvantitativního uvolňování. Devizové trhy se soustředí na stejné téma a podle části analytiků by dolar před pátečním vystoupením šéfa Fedu mohl ještě o trochu zpevnit. Bernanke ale prý bude muset naznačit alespoň připravenost ekonomice pomoci, když už nesáhne k třetí vlně uvolňování. V opačném případě může spolu s akciemi klesat i dolar.
Takzvaný dolarový index, který sleduje vývoj dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, zpevnil o 0,1 procenta na 74,064 bodu. Euro proti dolaru zůstalo bez větších změn na 1,44 USD, australský dolar k americkému o 0,1 procenta oslabil a ustálil se blízko 1,0449 USD.