Tento návrh už vyzkoušela řada zemí, takže nás žádná ostuda nečeká. Otázkou zůstává, jak rychle boj s korupcí zahájíme a zda při něm budeme opravdu nekompromisní.
Co návrh obsahuje
Podle návrhu ministerstva vnitra by měli státní zaměstnanci v případě, že se u nich objeví podezření z korupce, předložit na vyžádání majetkové přiznání. A to nejen své, ale i celé své rodiny. Hlavně by se jednalo o lidi, o kterých všichni ví, že berou úplatky, ale například kvůli vysokému utajení jim to nelze dokázat.
Jedním z nejhlavnějších důvodů omezení korupce je loňská zpráva společnosti Transparency International, podle které je na tom Česko v nezáviděníhodné situaci. Na desetibodové stupnici vnímání korupce jsme získali známku 3,7 (nejhorší je číslo 1).
Státní šiml možná dokrade
A koho všeho se tento nový návrh týká? To stanoví až nový zákon. Ministerstvo vnitra však už předesílá, že se bude jednat o lidi, placené ze státního rozpočtu. Zájem bude hlavně kolem těch, kteří mají velké rozhodovací pravomoci, které by mohly být zneužity.
Konkrétně se jedná o vybrané státní úředníky, policisty, soudce, státní zástupce apod. To však není vše. Kontrolováni budou také lidé například z katastrálních úřadů.
Kdy se dočkáme
Už je pěkných pár měsíců po volbách a zákon nikde. Podle mluvčí ministerstva vnitra Marie Masaříkové je nyní návrh v meziresortním připomínkovém řízení. Vyjádřeno v měsících, kabinet by se měl předlohou zabývat letos na podzim.
Co nám asi majetkové přiznání přinese
-
dary a příjmy nad 15.000 Kč/rok
-
nemovitosti v majetku dotyčné osoby a osob žijících s ním ve společné domácnosti, včetně manžela či manželky
-
nemovitosti a věci, které nevlastní, ale užívá (např. auto na leasing), a způsob jejich nabytí
-
finanční transakce a závazky (za určité období)
Zdroj: Ministerstvo vnitra
Najde se spousta těch, kterým se majetková přiznání nelíbí a nevěří v jejich rozumné a efektivní využití. V podstatě mají pravdu. Ale v boji proti korupci musíme bojovat na všech frontách, jinak nevyhrajeme nikdy!