"Slušné výnosy zvýší v ČR přebytek obilí. Je to způsobeno tím, že je tady málo dobytka. Podle svazu mlynářů bude nedostatek kvalitního potravinářského obilí, protože 60 procent žní se dělalo ve špatném počasí," uvedl Veleba. Podle něj jsou také mnohem lepší podmínky pro založení příští úrody. Sejí se ozimé řepky, ječmeny a další obiloviny. Loni se u řepek nestíhaly agrotechnické lhůty kvůli katastrofálnímu vlhku, připomněl. "Kvůli umoudřenému počasí je pohoda," konstatoval.
Potravinářská pšenice podle zástupce svazu průmyslových mlýnů Pavla Filipa letos narostla v lepší kvalitě než loni, ale sklizeň zasáhla nepřízeň počasí. Kolik procent pšenice bude v potravinářství nepoužitelné, bude jasné asi za měsíc. Výsledky pak zahýbou cenami na trhu. "Potravinářská pšenice je výborný vývozní artikl, z ČR se vyváží 1,5 milionu tun pšenice, hlavně do Německa a Polska, ale i dalších zemí, což je asi třetina úrody. My se tu pak pereme o kvalitní obilí se zahraničními obchodníky, a to šroubuje cenu nahoru," řekl Filip ČTK.
Kvalita žita je podle něj mnohem horší, celá úroda takzvaně porostla, zrno zahájilo proces klíčení. Většina ho tak není použitelná pro pekárenské zpracování. "Už se vyřizuje dovoz žita, ale ani v ostatních zemích s jeho produkcí není letos situace příznivá, cena dovezeného žita tak bude vysoká a to se může negativně projevit v cenách pekárenských výrobků, hlavně chleba," konstatoval Filip.
Jaroslava Mikešová jpt