"Nejvíce jsou zasaženy trhy Maďarska a Slovenska, kde se letos zatím žádné nové projekty nestaví. V Polsku a České republice došlo oproti loňskému roku k nárůstu, ale i tak jsou tato čísla velmi nízká," uvedl vedoucí středoevropského průmyslového týmu v Cushman & Wakefield Ferdinand Hlobil. Developeři podle něj stále staví hlavně pro předem zajištěné nájemce, spekulativní výstavba se téměř nevyskytuje.
Z hlediska pronájmů bylo letošní první pololetí ve srovnání se stejnými obdobími od roku 2009 naopak nejsilnější. Na trzích v Česku, Polsku, Slovensku a Maďarsku se pronajalo kolem 1,5 milionu metrů čtverečních průmyslových ploch.
"Zvýšenou aktivitu nájemců táhnou především výrobní firmy, kterým se daří, speciálně v automobilovém průmyslu. I maloobchodní společnosti hledají větší efektivitu v logistice zásob, centralizují skladové prostory a stěhují se do moderních prostor, které lépe splňují jejich požadavky," poznamenal Hlobil.
V Česku poptávka po moderních skladových areálech v letošním druhém čtvrtletí podle statistik sdružení Industrial Research Forum vzrostla meziročně o 17 procent na 245.300 metrů čtverečních. Většina nových pronájmů ovšem připadla na obnovené smlouvy nynějších nájemců. Bez nich se od dubna do konce června v Česku pronajalo 91.900 čtverečních metrů skladů. To je však meziroční pokles o 51 procent.