Podnět k přezkoumání postupu města podala antimonopolnímu úřadu stavební firma. "ÚOHS shledal, že nebyla naplněna podmínka pro zrušení zadávacího řízení, a tudíž v něm Statutární město Liberec mělo pokračovat," uvedla Stránská. O tom, jestli město pokutu přijme, nebo proti rozhodnutí úřadu podá rozklad, podle ní budou radní města jednat v úterý.
Soutěž na opravu náměstí loni město vyhlašovalo dvakrát. První zrušilo, neboť nabídkové ceny připadaly radním přemrštěné. Přesahovaly 20 milionů korun. Novou soutěž pro magistrát zajišťovala externí společnost. Přihlásilo se deset uchazečů, pět z nich však komise vyloučila kvůli formálním pochybením. Z pěti firem nabídl Syner nejnižší cenu 17,1 milionu korun.
Podle primátorčina náměstka pro ekonomiku Jiřího Šolce (Liberec občanům) bude město muset stejně zakázku uskutečnit v původní výši. "Věřím, že se stavební společností se domluvíme na realizaci revitalizace náměstí až na příští rok, letos na to v rozpočtu nebylo pamatováno," uvedl Šolc.
Tehdejší primátor Korytář, který stál v čele krajského města do dubna, kdy jej zastupitelé odvolali, zdůvodnil zrušení zakázky tím, že město peníze na revitalizaci náměstí v rozpočtu nemělo. "Tento postup bych navrhoval i v tom případě, kdyby soutěž vyhrála jiná firma," řekl Korytář loni v prosinci.
Rekonstrukce Soukenného náměstí měla podle dřívějších plánů navazovat na stavební práce v takzvaném dolním centru města, kde loni v září dokončila společnost MULTI Development stavbu druhé etapy Obchodního centra Forum. Projekt počítá s výrazným rozšířením pěší zóny a vytvořením podmínek pro možnost odpočinku.