Panevropský index FTSEurofirst 300 zpevnil o 11,71 bodu a den uzavřel vyšší o 1,27 procenta na hodnotě 930,74 bodu. Objem obchodů byl proti tříměsíčnímu průměru jen asi na dvou třetinách, protože na burze v Londýně se kvůli státnímu svátku neobchodovalo.
"Je to technická korekce z mimořádně nízkých úrovní a za nízkých objemů obchodů," řekl podle agentury Reuters jeden z makléřů ve Skandinávii. Poukázal přitom na zisky německého indexu DAX, který přidal 2,4 procenta. Německé akcie tvoří podstatnou část panevropských indexů.
Akcie bankovních společností výrazně podpořila zpráva o fúzi druhé a třetí největší banky v Řecku. Ústavy Alpha Bank a EFG Eurobank se spojí, a podle výše aktiv tak vytvoří největší banku v Řecku i v celé jihovýchodní Evropě. Očekává se, že fúzovat budou i další řecké banky, což by jim mohlo pomoci lépe překonat dopady dluhové krize.
Výrazné zisky si připsal index bankovních titulů Stoxx Europe 600, který přidal zhruba 1,9 procenta. Je to hlavně zásluha velkých řeckých bank, jejichž akcie v řadě případů zpevnily i o více než 20 procent. Například akcie Bank of Greece, což je před plánovanou fúzí rivalů Alpha Bank a EFG Eurobank největší banka v Řecku, přidaly 29 procent.
Technické oživení vedly akcie cyklických společností. Tedy takových, jejichž hospodaření je závislé na tom, v které fázi je zrovna hospodářský cyklus. Velkou neznámou je zářijová schůzka Fedu, do které část analytiků vkládá velké naděje.
Šéf Fedu Ben Bernanke minulý týden na bankovním sympoziu v Jackson Hole podle očekávání neoznámil třetí vlnu takzvaného kvantitativního uvolňování měnové politiky. Odmítl ji ale vyloučit a oznámil, že zářijová schůzka Fedu nebude jednodenní, jak měla být, ale dvoudenní. Fed bude mít tudíž víc času na to, aby posoudil možnosti podpory ekonomiky. Část analytiků se tak domnívá, že na QE3, tedy třetí vlnu uvolňování, ještě dojde.
Při kvantitativní uvolňování Fed nakupuje státní dluhopisy, čímž zároveň pouští do oběhu více peněz. Od začátku finanční krize v roce 2008 už Fed vinou těchto opatření až ztrojnásobil svou bilanční sumu, čehož se někteří ekonomové děsí. Výrazně totiž narůstá riziko inflace, což je patrně hlavní důvod vytrvalého růstu cen zlata.