"K nárůstu zisku v prvním pololetí přispívá především nižší tvorba opravných položek. Situace se zlepšuje především ve firemním sektoru, navíc se nám daří úspěšně vymáhat nesplácené pohledávky. Navíc na rozdíl od jiných českých bank nemáme ani korunu v dluhopisech jakékoli jihoevropské země a nečelíme tak ztrátám způsobeným potížemi těchto zemí,“ komentoval výsledky generální ředitel banky Lubor Žalman.
Čtveřici největších tuzemských bank klesl v souhrnu za první pololetí letošního roku čistý zisk o šest procent na 19,6 miliardy korun. ČSOB, Komerční bance a UniCredit bank čistý zisk především kvůli odpisu řeckých dluhopisů klesl, České spořitelně se čistý zisk zvýšil.
Čisté úrokové výnosy Raiffeisenbank zůstaly meziročně stabilní, příjmy z poplatků (především díky oživení obchodování ve firemním sektoru) vzrostly o 20,5 procenta na 1,08 miliardy korun. Ztráty ze znehodnocení úvěrů a jiných pohledávek klesly meziročně o 11 procent na 811 milionů korun.
Objem úvěrů banky meziročně vzrostl o 6,6 procenta na 158,4 miliardy korun, k nárůstu dochází především u firemních úvěrů. Objem vkladů se zvýšil o 9,1 procenta na 35,5 miliardy Kč. U domácností stouply hlavně vklady na spořicích účtech eKonto Flexi.
Banka ve druhém čtvrtletí navýšila kapitál o téměř miliardu korun, dalších 785 milionů korun přidal nerozdělený loňský zisk. Vlastní jmění banky se meziročně zvýšilo o 16 procent na 15,2 miliardy korun. Kapitálová přiměřenost vzrostla z 10,8 na 12,3 procenta.
Provozní náklady Raiffeisenbank meziročně vzrostly o 21,5 procenta na 2,69 miliardy korun. Nárůst je způsoben především růstem počtu poboček a s tím souvisejícím nárůstem počtu zaměstnanců. V letošním roce čeká banku největší expanze pobočkové sítě v historii, letos a příští rok chce otevřít asi 40 nových poboček a nabrat několik set nových lidí.
"V prvním pololetí jsme tak otevřeli téměř 20 nových poboček včetně jedné z největších na pražském Václavském náměstí a dalších zhruba 15 rozšířili či rekonstruovali. Počet zaměstnanců banky se za poslední rok zvýšil o více než 400. Vedle prémiových klientů budeme více rozvíjet rovněž služby pro privátní klienty pod značkou Friedrich Wilhelm Raiffeisen,“ nastínil Žalman priority pro letošní rok.
Majoritním akcionářem Raiffeisenbank je rakouská finanční instituce Raiffeisen Bank International AG (RBI), která vznikla v říjnu 2010 spojením Raiffeisen International a části RZB.