Dopis IASB, která stanoví mezinárodní pravidla účetnictví, žádné konkrétní instituce nejmenoval. Vyjádřil však obavy z přístupu, o němž se ví, že jej použily hlavně největší francouzská banka BN Paribas a pojišťovna CNP Assurances. Obě instituce využily k ocenění hodnoty řeckých dluhopisů vlastních modelů, nikoli tržních cen, uvedl nejmenovaný zdroj FT.
"Je to pro nás zdroj velkých obav," uvedl v dopise předseda IASB Hans Hoogervorst. Podle informovaných kruhů je krok IASB bezprecedentní a odráží přesvědčení orgánu, že některé evropské firmy si netvoří adekvátní rezervy proti možným ztrátám z řeckých dluhopisů. Řecko je v dluhové krizi od loňska a závisí na mezinárodních úvěrech, bez nichž by nebylo schopno své závazky splácet.
Finanční instituce snížily hodnotu řeckých dluhopisů ve svých portfoliích tento měsíc celkem o tři miliardy eur (asi 72 miliard Kč). Zatímco ale některé banky a pojišťovny jako například Royal Bank of Scotland na základě tržních cen jejich hodnotu odepsaly z poloviny, jiné jako BNP a CNP však jen z pětiny.
Hoogervorst s ohledem na vývoj cen obligací na trhu kritizoval modely, díky nimž francouzské instituce počítají s tím, že se jim hodnota řeckých dluhopisů ze čtyř pětin vrátí. "Těžko si lze představit, že se najdou kupci ochotní tyto dluhopisy za takové ceny koupit .... jen těžko se tak dá tvrdit, že tyto dluhopisy plní cíl měřit správnou hodnotu," řekl Hoogervorst.
"BNP uskutečnila odpisy do rezerv proti řeckým aktivům v plné shodě se svými auditory a příslušnými úřady, v souladu s plánem, o němž 21. července rozhodla Evropská unie" řekl agentuře Reuters mluvčí BNP Paribas.
Dohoda EU počítá s tím, že soukromí věřitelé se budou podílet na druhém záchranném plánu pro Řecko a budou z toho mít určité ztráty. Kdyby 19 velkých evropských bank které mají u Řecka největší pohledávky, odepsalo řecké dluhy na základě jejich tržních cen, musely by odepsat navíc 6,6 miliardy eur, spočítali analytici Citigroup. Na BNP by z toho vyšlo 2,1 miliardy eur, na belgickou Dexii 1,9 miliardy a na německou Commerzbank 959 milionů eur.
Evropská komise dala v pondělí najevo, že evropské banky není nutné rekapitalizovat nad rámec výsledků zátěžových testů, jak k tomu o víkendu vyzvala šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová. Lagardeová na konferenci centrálních bankéřů v USA v sobotu řekla, že evropské banky potřebují kvůli dluhové krizi "povinnou a podstatnou rekapitalizaci". Její výroky ostře kritizovali soukromí i centrální bankéři a označili je za "útok na zdraví evropských bank".