Skupina dále uvedla, že ukazatel EBITDA, tedy provozní výsledek hospodaření před odpisy včetně výnosů a ztrát, činil letos v prvním pololetí 97 milionů korun, a meziročně se tak zvýšil o 32,2 procenta.
Pololetní plán tohoto ukazatele skupina překročila o čtvrtinu, letos má dosáhnout 176 milionů korun. Hlavními faktory pozitivního vývoje jsou snížení materiálové náročnosti, zvýšení produktivity práce a úspěšná aplikace projektů na snižování fixních nákladů. Nepříznivý dopad na výsledky měl zejména vývoj kursu dolaru. Jeho dopad na provozní výsledek skupina vyčíslila za první pololetí na 37 milionů korun.
Koncern chce letos pokračovat v investicích, mají přesáhnout 200 milionů korun. "Zejména do nového segmentu výroby přesných velkorozměrových ložisek do průměru 1600 milimetrů, technologií na snížení materiálové náročnosti a v neposlední řadě do programu automotive v ZKL Hanušovice, a. s.," uvedl ekonomický ředitel koncernu Adam Šotek.
Strojírenská skupina ZKL loni zvýšila tržby o 24 procent na 1,25 miliardy korun. Po propadu z roku 2009 se tak dostala přibližně na úroveň roku 2008. Firma předtím kvůli krizi restrukturalizovala provozy, což se projevilo nejen vyššími tržbami, ale i nejvyšším hrubým ziskem v historii.
Podnik se víc než 60 let zabývá vývojem, výrobou a distribucí valivých ložisek. Své komponenty dodává firmám v automobilovém a železničním průmyslu. Kvůli krizi se v ZKL už dřív propouštělo, a to v závodě v Hanušovicích na Šumpersku i v Brně. Tam byla důvodem reorganizace firmy. Loni však podnik po změnách mohl přijmout 118 nových lidí. Nabíral zejména dělníky do poboček v Hanušovicích a Klášterci nad Ohří na Chomutovsku. Na konci roku 2010 v koncernu pracovalo 1160 lidí.
ZKL patří mezi tradiční české strojírny, na tuzemském trhu s ložisky má pětačtyřicetiprocentní podíl. Přesto kolem 80 procent své produkce vyváží do dalších 50 zemí. Kromě brněnské centrály firmě patří závod v Hanušovicích a strojírna v Klášterci nad Ohří.