ÚOHS řízení zahájil před více než rokem. Možné porušení zákona spatřoval v netransparentním uplatňování skonta z fakturované ceny za dodané zboží.
"Společnost Ahold navrhla řešení v podobě závazků, které úřad posoudil jako dostatečné, a protože byly splněny podmínky dané zákonem, uložil v rozhodnutí společnosti Ahold splnit navržené závazky ve vztahu k předčasnému zaplacení faktury a zkonkretizovat podmínky skonta," uvedl ÚOHS v tiskové zprávě na svém webu. Řízení zastavil bez uložení sankce.
ÚOHS zatím rozhodl o zneužití zákona o významné tržní síle v jednom případě. Obchodnímu řetězci Kaufland za to uložil pokutu 13,628 milionu korun. Podle úřadu firma s nadpoloviční většinou svých dodavatelů dojednávala lhůty splatnosti delší než 30 dnů. ÚOHS řešil i poplatky za postoupení pohledávek a uplatňování skonta. Kaufland s pokutou nesouhlasí a odvolal se k předsedovi ÚOHS.
Kromě Aholdu a Kauflandu zahájil ÚOHS ještě několik řízení podle zákona o významné tržní síle. "Šetříme například Tesco a znovu Kaufland kvůli vybírání neoprávněných poplatků," uvedl dříve předseda ÚOHS Petr Rafaj. Další správní řízení se týkají společnosti Lidl a Globus. Jejich předmětem je otázka splatnosti faktur.
Zákon o významné tržní síle, který od loňského února reguluje vztahy mezi obchodníky a dodavateli, vypracovala skupina poslanců ČSSD a normu podpořila Potravinářská komora. Obchodníci zákon kritizují a tvrdí, že je nekvalitní a poškodil jejich vztahy s dodavateli. Potravináři si naopak pochvalovali, že po zavedení zákona se chování řetězců vůči nim zlepšilo. Ministerstvo průmyslu a obchodu, do jehož kompetence zákon spadá, připravuje nyní jeho zrušení. Některé části předpisu mají být však ještě před zrušením zapracovány do už existujících zákonů, zejména zákona o ochraně hospodářské soutěže.