Novela zvyšující DPH míří k závěrečnému schvalování

30.08.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 30. srpna (ČTK) - Dosavadní nižší desetiprocentní sazba daně z přidané hodnoty se od příštího roku zřejmě zvýší na 14 procent. Poslanci dnes propustili do závěrečného čtení vládní novelu zákona o DPH, která posléze od roku 2013 obě sazby sjednotí na úrovni 17,5 procenta. Takto získané peníze chce vláda využít na rozjezd důchodové reformy. Závěrečné schvalování ve sněmovně by se mohlo uskutečnit již v pátek.

Zvýšení DPH bude znamenat zdražení potravin, léků, sociálních a zdravotních služeb, městské hromadné dopravy, vstupenek na sportovní utkání a kulturní pořady, knih, novin. Zdraží zřejmě voda, teplo, dětské pleny a autosedačky a také pohřby.

Vláda na oplátku občanům zvýší slevu na vyživované dítě o 150 korun měsíčně. Vláda také poukazuje na to, že až se obě sazby sjednotí, odpadnou problémy s rozlišováním, zda zboží spadá do nižší nebo vyšší sazby daně. Tím se omezí riziko chyb, kvůli kterým by pak mohly finanční úřady daň doměřovat, a omezí se prostor pro daňové úniky.

Očekávaný vyšší výběr daně má nahradit výpadek ve výběrech státu na pojistném, způsobený odklonem peněz do nově zavedených soukromých penzijních fondů.

Změnu v sazbách však kritizuje nejen parlamentní opozice. Například představitelé družstevních prodejen se obávají, že zvýšení daně přinese zánik stovkám jejich obchodů, které budou muset kvůli vyšší dani zdražit. Ozývají se i knihkupci. Proti zdražení knih v důsledku zvýšení sazby daně protestovalo v červnu několik stovek lidí.

Sněmovní rozpočtový výbor doporučil předlohu schválit. Poslanec KSČM Jiří Dolejš však přednesl pozměňovací návrh, který by znamenal návrat k sazbám pět a 19 procent, které platily ještě v roce 2007. Připouští, že by to znamenalo výpadek zhruba 30 miliard korun. Ty chce ale získat obnovením daňové progrese pro fyzické osoby a zvýšením daní pro firmy. Například lidé s ročním příjmem nad milion korun by platili daň 40 procent. Firmy by platily daň 19 procent u zisku do deseti milionů, u vyšších zisků pak 30 procent.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK