Zvýšení DPH bude znamenat zdražení potravin, léků, sociálních a zdravotních služeb, městské hromadné dopravy, vstupenek na sportovní utkání a kulturní pořady, knih, novin. Zdraží zřejmě voda, teplo, dětské pleny a autosedačky a také pohřby.
Vláda na oplátku občanům zvýší slevu na vyživované dítě o 150 korun měsíčně. Vláda také poukazuje na to, že až se obě sazby sjednotí, odpadnou problémy s rozlišováním, zda zboží spadá do nižší nebo vyšší sazby daně. Tím se omezí riziko chyb, kvůli kterým by pak mohly finanční úřady daň doměřovat, a omezí se prostor pro daňové úniky.
Očekávaný vyšší výběr daně má nahradit výpadek ve výběrech státu na pojistném, způsobený odklonem peněz do nově zavedených soukromých penzijních fondů.
Změnu v sazbách však kritizuje nejen parlamentní opozice. Například představitelé družstevních prodejen se obávají, že zvýšení daně přinese zánik stovkám jejich obchodů, které budou muset kvůli vyšší dani zdražit. Ozývají se i knihkupci. Proti zdražení knih v důsledku zvýšení sazby daně protestovalo v červnu několik stovek lidí.
Sněmovní rozpočtový výbor doporučil předlohu schválit. Poslanec KSČM Jiří Dolejš však přednesl pozměňovací návrh, který by znamenal návrat k sazbám pět a 19 procent, které platily ještě v roce 2007. Připouští, že by to znamenalo výpadek zhruba 30 miliard korun. Ty chce ale získat obnovením daňové progrese pro fyzické osoby a zvýšením daní pro firmy. Například lidé s ročním příjmem nad milion korun by platili daň 40 procent. Firmy by platily daň 19 procent u zisku do deseti milionů, u vyšších zisků pak 30 procent.