Dalšími oblastmi, které bude chtít Česko z evropských peněz v období 2014 až 2020 podpořit, jsou kvalita a efektivnost veřejné správy, sociální začleňování, boj s chudobou a systém péče o zdraví a integrovaný rozvoj území. "Schválení dokumentu vládou nám dále umožní priority rozpracovat do vymezení budoucího operačních programů, které předložíme vládě v dubnu 2012," uvedl ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský.
"Vyjednání co nejvyššího objemu prostředků na podporu kohezní politiky v budoucím období bude nezbytnou podmínkou optimálního využití evropských fondů pro posílení konkurenceschopnosti České republiky," uvedl v pondělí Jankovský.
Cílem kohezní politiky, známé také jako politika soudržnosti, je hlavně vyrovnávat hospodářské a sociální rozdíly mezi evropskými regiony. Peníze tak díky ní plynou především zaostalým regionům a méně vyspělým členským státům.
Ekonomičtí experti z NERV vládě v červenci doporučili, aby se po roce 2013 snížil počet operačních programů, přes které do Česka proudí peníze z evropských fondů. Měla by se zjednodušit i jejich struktura. O snížení množství operačních programů v příštím období mluvil již dříve též ministr Jankovský. Nyní je v Česku 26 dotačních programů.
V období 2007 až 2013 může Česko získat z Bruselu zhruba 26,7 miliardy eur. To je podle současného kurzu uváděného ministerstvem pro místní rozvoj asi 754 miliard korun. Podle dřívějších vyjádření ministerstva pro místní rozvoj je možné předpokládat, že v příštím programovém období bude mít Česko v Bruselu k dispozici méně peněz. Je také možné, že vzroste podíl návratných zdrojů, například v podobě půjček, vůči tradičním dotacím.