Výbor založený v roce 2010 jako nástroj nezávislé rozpočtové kontroly ukázal pochmurný obraz řecké ekonomiky. "Strmý růst dluhu a vysoký primární deficit ... zhoršil do krajnosti dynamiku dluhu, která se vymkla kontrole," uvedli experti v měsíční zprávě. Vyzvali vládu k zdvojnásobení úsilí o potírání daňových úniků a snížení primárního deficitu, tedy schodků bez započítání obsluhy dluhu.
"Je zřejmé, že problém země není jen ve velikosti státního dluhu, ale v neschopnosti konsolidovat fiskální hospodaření. Navzdory gigantickému úsilí o fiskální adaptaci nebylo dosaženo primárních přebytků, naopak se ještě zvyšují primární deficity," uvádí zpráva.
Vláda poukazuje na to, že ekonomický propad je hlubší, než se čekalo, což snižuje vládní příjmy a komplikuje snahy o ozdravení veřejných financí. Vláda od loňska razantně škrtá výdaje, zejména platy a výhody státních zaměstnanců, a zvyšuje daně, což vyvolává vlny veřejných protestů a nepokojů.
Inspektoři Evropské unie, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu nyní zkoumají plnění podmínek řeckého úvěrového programu a jejich dobrozdání je podmínkou uvolnění dalších osmi miliard eur z loňské úvěrové pomoci. Informované zdroje agentuře Reuters řekly, že plnění cílů programu je ohroženo a není to jen kvůli ekonomické recesi, protože obavy se týkají nejen vládních příjmů, ale i výdajů. Vláda také musí do konce září získat pomocí privatizace 1,7 miliardy eur, zatím má ale jen 400 milionů eur.
Loni v květnu se EU a MMF s Řeckem dohodly na tříletém úvěru 110 miliard eur. Řecko se však nebude schopno v dohledné době vrátit pro peníze na finanční trhy a v červenci mu EU v obavách z dopadů jeho státního bankrotu na eurozónu slíbila další balík 109 miliard eur.