Půlprocentní snížení hlavní refinanční sazby vyvolává mezi investory obavy z inflace. Do popředí se ale znovu dostávají také obavy z toho, že se do měnové politiky centrální banky začíná nebezpečně vměšovat vláda. Někteří vládní činitelé totiž v posledních dnech měnovou politiku široce komentovali a horovali za snížení sazeb.
Měnový výbor Copom, který o sazbách v rámci centrální banky rozhoduje, ale nebyl zajedno. Proti snížení základního úroku, který se v Brazílii nazývá Selic, se totiž postavili dva členové výboru. Snížení prošlo hlasy sedmi bankéřů.
Centrální banka naposledy ke snížení úroků sáhla v červenci 2009, tedy v době, kdy vrcholila globální finanční a hospodářská krize. V letošním roce už sazby zvyšovala, od začátku roku celkem pětkrát. O to překvapivější je i toto snížení.
Měnový výbor uvedl, že ke změně dosavadního kurzu jeho politiky jej přiměl výrazně horší výhled globální ekonomiky, především kvůli vývoji ve Spojených státech a v Evropě. Období zpomalení růstu bude prý ve vyspělých zemích delší, než se původně zdálo. To může brazilskou ekonomiku negativně ovlivnit přes slabší zahraniční obchod a pokles přílivu investic.