Výsledek aukce přesto není tak dobrý, jak by se na první pohled zdálo. Španělsko sice plánovalo prodej státních dluhopisů v objemu tři až čtyři miliardy eur, čemuž výsledek i odpovídá, zájem investorů už ale nebyl tak vysoký, jak se předpokládalo. Navíc pokud by se jako měřítko výnosu zvolil středeční úrok na sekundárním trhu, Španělé v aukci zaplatili víc. Na výši úroků má ale teď vliv činnost Evropské centrální banky (ECB).
Po zveřejnění výsledků aukce španělských dluhopisů se zvýšil zájem o německé papíry, které vystoupily na denní maximum. Německé dluhopisy jsou považovány za nejbezpečnější z celé eurozóny, investoři je proto používají jako měřítko pro srovnání výkonnosti dluhopisů ostatních zemí.
Španělsku před aukcí dluhopisů pečlivě zametla cestu zmíněná ECB, což udělala i před úterní aukcí italských dluhopisů. ECB totiž nakupuje dluhopisy některých nejzadluženějších zemí, v poslední době hlavně Itálie a Španělska. Snaží se tak normalizovat situaci na trzích a zabránit tomu, aby se krize rozšířila na další významné ekonomiky.
V případě Španělska se díky ECB výnos desetiletých dluhopisů za poslední tři týdny snížil o více než jeden procentní bod. Výnosy ale i tak zůstávají znatelně nad výnosy dluhopisů německých, což Madridu prodražuje náklady na obsluhu dluhu.
Prodej státních dluhopisů je pro každý stát zpravidla rutinní záležitostí. Z výnosů státy financují své běžné potřeby a cenné papíry prodávají více či méně pravidelně. Kvůli krizi kolem státních dluhů v eurozóně se ale prodeji státních dluhopisů nyní věnuje zvýšená pozornost. Zemím, které mají vysoké dluhy, se totiž dluhopisy někdy nedaří prodávat za tak výhodných podmínek jako před krizí.