Právník: Ze zákona o zakázkách může být "promarněná příležitost"

01.09.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 1. září (ČTK) - Cesta k nové podobě pravidel pro přidělování veřejných zakázek se komplikuje. Na obzoru je hned několik pozměňovacích návrhů, z nichž některé můžou znehodnotit záměr omezit korupci a chystanou novelu zákona o veřejných zakázkách změnit k horšímu. V rozhovoru pro ČTK to dnes uvedl advokát a předseda Platformy pro transparentní veřejné zakázky Daniel Weinhold. Vládní návrh novely v současné době projednává sněmovna.

Uskutečnění některých pozměňovacích návrhů může podle šéfa platformy vést k tomu, že se z novely zákona o veřejných zakázkách stane "promarněná příležitost" a že původní návrh bude "významně znehodnocený".

Nebezpečí pro novou normu o veřejných zakázkách podle šéfa platformy spočívá z jedné strany v přílišné radikalitě, která nakonec může způsobit, že se nepřijme nic. Z druhé strany ale hrozí rozmělňování novely. "Důležité změny ve vládním návrhu jsou. Byli bychom neradi, aby byl nyní rozmělněný, aby se tam přijalo příliš mnoho věcí, které jdou proti tendenci transparentnosti či zveřejňování," podotkl Weinhold.

Významný pozměňovací návrh se podle něj připravuje v současnosti na ministerstvu pro místní rozvoj (MMR), tedy v úřadě, kde vládní návrh novely vzniknul. ČTK to potvrdil i Jan Dvořák z tiskového oddělení ministerstva. Další pozměňovací návrhy připravuje TOP 09 nebo občanská sdružení.

Vládní návrh počítá například s tím, že všechny tendry řídící se zákonem o veřejných zakázkách budou muset být předběžně oznámené zpravidla měsíc dopředu, zadavatel zakázky by navíc musel vypracovat její ekonomické zdůvodnění. Pozměňovací návrh připravovaný na MMR počítá s tím, že by se tato pravidla nově týkala už jen nadlimitních zakázek, uvedl právník.

Další změna se může týkat námitek vůči rozhodování o malých zakázkách. V současné době podle Weinholda sice ze zákona není možné u zakázek malého rozsahu podat stížnost k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), podle nedávného nálezu Nejvyššího soudu to ale v případě porušení základních pravidel a principů možné je.

"V rámci současného pozměňovacího návrhu se uvažuje o tom, že by se to výslovně zakázalo. To by šlo proti zmíněné judikatuře, protože by se řeklo, že se na to ÚOHS nikdy nepodívá" upozornil Weinhold. "Ve chvíli, když tam nebude aspoň teoreticky někdo, kdo by na zakázky malého rozsahu mohl dohlédnout, tak to samozřejmě trošičku navádí k tomu, dělejte si zadavatelé, co chcete," doplnil.

Platforma pro transparentní veřejné zakázky bude svou pozici k plánovaným pozměňovacím návrhům i vládní novele jako celku projednávat v pondělí. Členy platformy jsou kromě právníků a představitelů státní správy a politických stran také například obchodní komory.

Pochybnosti o účinnosti projednávaného zákona o veřejných zakázkách na zprůhlednění soutěží vyjádřily v úterý Nadační fond proti korupci a občanské sdružení Veřejnost proti korupci. Podle MMR vznesla sdružení námitky pozdě, šanci prý měla od začátku letošního roku v rámci běžného připomínkového řízení.

Roční objem veřejných zakázek v Česku se podle odhadu MMR pohybuje kolem 600 miliard korun.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK