Jaderné elektrárny může ohrozit politika EU, varovala Drábová

01.09.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 1. září (ČTK) - U zátěžových testů jaderných elektráren není jasné, jaké požadavky EU vznese po odevzdání výsledků. Politické požadavky některých zástupců EU mohou při posuzování bezpečnosti elektráren převážit nad technickými standardy, varovala dnes na semináři hospodářského sněmovního výboru předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová. Podle výkonného ředitele ČEZ Daniela Beneše zatím současné zátěžové testy jaderných elektráren Temelín a Dukovany nezaznamenaly problémy.

Podle Beneše by zátěžové testy Temelína a Dukovan měly být brzy dokončeny bez problémů. V současnosti ČEZ spolupracuje na testech s SÚJB a na říjen firma plánuje vytvořit výslednou zprávu o testech. "Předběžně se dá říci, že neexistuje žádná fatální skutečnost, která by vyžadovala okamžitou reakci," uvedl Beneš. Zátěžové testy evropských elektráren by měly být dokončeny do příštího roku.

Podle Drábové by výsledky testů po technické stránce neměly přinést žádné velké překvapení. Jaderná energetika měla totiž již před zahájením testů propracovaný systém bezpečnostních kontrol a technických dohledů.

Uskutečnění zátěžových testů má dát jistotu, že jsou evropská jaderná zařízení připravena na nečekané události, jako byla ta, která postihla kvůli zemětřesení a následné ničivé cunami japonskou jadernou elektrárnu Fukušima letos v březnu. EU se poté po nesnadných jednáních dohodla, že prozkoumá všech 143 reaktorů v EU v několika oblastech možných rizik.

Posuzuje se tak nyní jejich odolnost pro případ přírodních katastrof, jako jsou záplavy, zemětřesení či extrémní vedra nebo naopak mrazy, i pro případ lidských chyb, kam spadá pád letadla na reaktor nebo požár či havárie tankeru poblíž elektrárny.

Šéfka SÚJB se však obává, že po odevzdání výsledků testů mohou zástupci EU vznést další požadavky na provoz elektráren, které jaderný sektor mohou přivést do ekonomických problémů. "Je na nás, abychom závěry testů udrželi především na technické a pragmatické úrovni," zdůraznila Drábová.

Politické tlaky lze v souvislosti s jádrem očekávat zejména od Německa, shodli se účastníci dnešního semináře. Německo se nedávno rozhodlo v příštích letech uzavřít všechny své jaderné elektrárny právě v souvislosti s havárií Fukušimy.

"Jaderná energetika bude v příštích letech ovlivňována více politickými rozhodnutími než technickými objevy," řekl Martin Roman, generální ředitel ČEZ, který v tuzemsku provozuje jediné dvě jaderné elektrárny Temelín a Dukovany.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK