Firmy výrazně zdražovaly na konci prvního pololetí, některé z nich o téměř deset procent. Přinutily je k tomu rostoucí ceny ropy, které jsou vázány na ceny plynu. V posledním letošním čtvrtletí odborníci růst cen nečekali.
"Pro zákazníky RWE se ceny zemního plynu k 1. říjnu 2011 nemění," uvedl Chalupský. "Nekoncentrujeme se na kvartální systém nastavování ceny zemního plynu. Na plně konkurenčním trhu je stanovování ceny i věcí taktiky," dodal.
Připlatí si však zákazníci Pražské plynárenské. Domácnost, která plyn využívá k vaření, topení a ohřevu vody, zaplatí při roční spotřebě 20 megawatthodin měsíčně o 87 korun více, což představuje zdražení o téměř pět procent. Domácnosti, jež využívají plyn pro vaření a ohřev vody v bytě s roční spotřebou 3,5 MWh, si od října měsíčně připlatí 20 korun, což je o 4,64 procenta více.
"V posledních letech společnost zpravidla držela cenu plynu na stabilní úrovni nebo ji snižovala a ke zvyšování cen přistoupila až ve druhé polovině tohoto roku," uvedl mluvčí Pražské plynárenské Miroslav Vránek. Zákazníkům nad 65 let poskytuje firma zvýhodněné tarify.
RWE Transgas v červnu zdražil plyn o 9,5 procenta. E.ON zvedl cenu o sedm procent. V podobném rozsahu tehdy zdražovala také Pražská plynárenská, ČEZ i někteří menší dodavatelé. RWE v Česku prodává plyn zhruba 2,3 milionu zákazníků.