Rusko si v těžbě ropy udržuje náskok před Saúdskou Arábií, která vytěžila minulý měsíc 9,9 milionu barelů ropy denně. Ruské společnosti zvýšily těžbu v očekávání daňových výhod, o kterých jedná vláda. Ta chce snížit vývozní cla na ropu a podpořit produkci kvalitních ropných produktů.
Produkce plynu se však kvůli sezonnímu poklesu poptávky snížila meziměsíčně o 6,1 procenta na 45,42 miliardy metrů krychlových. Těžba ruské jedničky Gazprom klesla o 8,2 procenta na 32,83 miliardy metrů krychlových.
"Je to nejhorší srpen v historii Gazpromu. Gazprom těží tolik plynu, kolik je schopen prodat. Nízká produkce odráží problémy s prodejem," uvedl analytik East European Gas Analysis Michail Korčemkin. Vývoz je podle něj nižší, protože ruský plyn je nejdražší v Evropě. Domácí prodej pak ovlivňuje pomalé ekonomické oživení a stabilní růst regulovaných cen.
Analytici očekávají, že produkce plynu bude dále klesat, protože spotřebitelé v Evropě se na jaře zásobili v očekávání růstu cen. Evropa je hlavním trhem pro ruský plyn, napsala agentura Reuters.