"Je nezbytné, aby oznámené cíle ve snižování deficitů byly plně potvrzeny a uskutečňovány," řekl Trichet. "Je to absolutně rozhodující pro ozdravení a posílení kvality a věrohodnosti strategie a úvěruschopnost Itálie," dodal.
Vláda Silvia Berlusconiho 5. srpna slíbila urychlení rozpočtové konsolidace a reforem. To bylo pro ECB podmínkou toho, aby začala na trhu nakupovat italské dluhopisy, které byly tehdy spolu se španělskými obligacemi pod těžkým tlakem a jejich výnosy překročily rizikovou hranici šesti procent. Objevily se tak obavy, že Itálie a Španělsko budou dalšími oběťmi dluhové krize, která začala počátkem roku 2010 v Řecku.
Po zásahu ECB výnosy italských dluhopisů sestoupily zpět k pěti procentům, v posledních dnech však obnovily růst. Berlusconiho vláda pod tlakem ze všech stran s plánem úspor složitě manévruje a mění jeho podobu, což vyvolává obavy z okleštění původních záměrů.
Plán úspor a zvýšení příjmů v rozsahu 45,5 miliardy eur (1,1 bilionu Kč) se od tohoto týdne projednává v parlamentu. Proti němu vystoupily odbory i průmyslníci a oběma skupinám se nelíbí přílišné snižování výdajů a zavádění nových daní bez kroků na podporu ekonomiky a zaměstnanosti.
Podobně jako Trichet se vyjádřil také italský prezident Giorgio Napolitano. Ten v Cernobbiu řekl, že navrhovaná opatření je nutné rychle uvést do praxe.
Třídenní konference Ambrosetti Forum u jezera Como začala v pátek a je poznamenána obecně nepříznivými vyhlídkami globální ekonomiky, v nichž si z účastníků libuje zejména známý americký ekonom Nouriel Roubini. Fóra se účastní i český prezident Václav Klaus, komisař EU pro hospodářské a měnové záležitosti Olli Rehn, německý ministr financí Wolfgang Schäuble nebo guvernér britské centrální banky Mervyn King.