Dopis v tomto smyslu poslal do Bernu 1. srpna náměstek ministra spravedlnosti USA James Cole, uvedly listy SonntagsZeitung a NZZ am Sonntag. Spojené státy se snaží donutit Švýcarsko k předání bankovních informací už léta. Loni v rámci bilaterální dohody vynucené žalobou na největší švýcarskou banku UBS získaly od této instituce podrobnosti o účtech asi 4450 klientů, u nichž bylo největší podezření, že se vyhýbali daním.
Švýcarsko si stále pečlivě střeží princip bankovního tajemství, díky němuž vybudovalo na penězích ze zahraničí svůj rozsáhlý bankovní sektor. Minulý měsíc uzavřelo dohody s Německem a Británií, v nichž zachovalo bankovní tajemství výměnou za zdanění vkladů německých a britských občanů a budoucí vybírání srážkové daně z úroků. Podobnou dohodu však Washington odmítá a požaduje vydání konkrétních jmen.
Podle informovaných zdrojů žádají USA podrobnosti o všech amerických klientech s účty, jejichž hodnota byla v letech 2002 až 2010 nejméně 50.000 dolarů (858.000 Kč). Týkat se to má bank Credit Suisse, Julius Baer, Wegelin a curyšských a basilejských kantonálních bank.
Podle tisku by to znamenalo desetitisíce účtů, daleko více, než může Švýcarsko podle dohody o zamezení dvojího zdanění s USA z roku 2009 vydat. Mluvčí švýcarské vlády Mario Turo agentuře Reuters sdělil, že Švýcarsko je s USA v kontaktu a usiluje o řešení na základě platných zákonů.
Švýcarská vláda by chtěla najít řešení, které by nepotřebovalo souhlas parlamentu. Ten loňskou dohodu s USA o účtech UBS přijal jen s velkou nechutí a nyní by zřejmě jakékoli další prolomení bankovního tajemství odmítl.
Švýcarsko minulý měsíc navrhlo Washingtonu zahájit nová jednání, která by spor vyřešila. Náměstek Cole ve svém dopise uvedl, že pokud Švýcarsko rychle vydá požadované účty, budou americké úřady připraveny o návrhu Bernu uvažovat.
Pokud Švýcarsko údaje nevydá, budou je USA vymáhat soudně a to by podobně jako v případě UBS znamenalo vysoké pokuty. UBS musela zaplatit 780 milionů dolarů a nyní by to bylo podle bankovních zdrojů mnohem dražší. Předpokládá se, že desítka švýcarských bank by musela zaplatit pokutu až 2,6 miliardy dolarů a vydat mnohem více účtů než UBS. Americký federální daňový úřad (IRS) si totiž stěžuje, že řada amerických klientů UBS, o nichž nebyly vydány informace, převedla své peníze na utajené účty do jiných švýcarských bank.