Hlavní index Nikkei 225 oslabil o 166,28 bodu a den uzavřel poklesem o 1,86 procenta na hodnotě 8784,46 bodu. Smazal tak všechny zisky z minulého týdne, které činily zhruba 1,7 procenta. Širší index Topix odepsal asi 1,8 procenta na 755,82 bodu.
Statistika na konci minulého týdne ukázala, že v srpnu nevznikla v USA prakticky žádná pracovní místa. Analytici přitom očekávali, že budou vznikat další. Po revizi dat se také ukázalo, že během června a července zaměstnavatelé vytvořili asi o 50.000 pracovních příležitostí méně, než uváděly předběžné údaje.
Na devizových trzích klesalo euro, jemuž nejvíce škodí přetrvávající dluhová krize v eurozóně. Znovu se tak snižuje zájem o rizikovější aktiva, což prospívá hlavně americkému dolaru. Ten se vůči euru ocitl na nejvyšší úrovni za poslední zhruba tři týdny.
Trhy rovněž zvažují, zda Spojené státy nepřistoupí k třetímu kolu takzvaného kvantitativního uvolňování měnové politiky, což by zvýšilo množství peněz v oběhu, a tím oslabovalo hodnotu dolaru. Druhé kolo skončilo sice teprve v červnu a podle mnohých analytiků nebylo příliš úspěšné, stav americké ekonomiky je ale proti předpokladům o tolik horší, že nelze další takovou podporu vyloučit.
Ve čtvrtek předstoupí před členy Kongresu prezident Barack Obama, aby nastínil plán podpory trhu práce. Míra nezaměstnanosti v USA se drží nad devíti procenty, nepříznivá situace na trhu práce tak zůstává jednou z hlavních příčin velmi slabého oživení ekonomiky.
Euro k dolaru oslabilo o 0,3 procenta na 1,4164 USD a na chvíli spadlo až pod 1,4137 USD. Ocitlo se tak nejníže od 11. srpna. Technická analýza naznačuje, že by kurz eura mohl spadnout až na 1,4110 USD. Dolar vůči japonskému jenu zůstal blízko 76,83 JPY, australský dolar k americkému pak oslabil o půl procenta na 1,0628 USD.