V podnikatelském sektoru se nominálně mzdy meziročně v průměru zvýšily o 3,2 procenta, reálně o 1,4 procenta. Analytik Raiffeisenbank Václav Franče uvedl, že je to zdravý mzdový vývoj, který odpovídá růstu produktivity práce. "Celkově lze říci, že růst mezd je pomalý a spolu s nejistotou ohledně budoucího vývoje ekonomiky to vytváří ´výbušný koktejl´, kvůli kterému lidé neutrácejí, což dále podkopává hospodářský růst," dodal.
Údaje o mzdách a zaměstnanosti poskytují dobrý obrázek o tom, kde se v české ekonomice vyskytují ostrůvky oživení, upozornil analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Je to zpracovatelský průmysl, administrativní a podpůrné činnosti a činnosti v oblasti nemovitostí. Kupní sílu domácností podle něj naopak sráží mzdový pokles ve veřejné správě kvůli vládnímu šetření. Z hlediska pracovních příjmů nedělalo druhé čtvrtletí dojem, že by česká ekonomika směřovala do recese, podotkl Sobíšek.
Ve zpracovatelském průmyslu mzdy ve druhém čtvrtletí vzrostly o 4,6 procenta. "Jinými slovy, automobilky válcují trend. To znamená, že se ve společnosti stále více rozevírají nůžky, což podle mě přináší do společnosti tikající bombu," míní analytik Next Finance Vladimír Pikora. Šetření na straně státu se uskutečnilo na dvou frontách, jednak snížením průměrných mezd, jednak propuštěním zaměstnanců, poznamenal Pikora.
Analytik společnosti Akcenta CZ Miroslav Novák očekává, že reálný růst mezd bude do konce tohoto roku velmi pomalý, těsně nad mírou inflace. Ve veřejném sektoru mohou podle něj naopak mzdy reálně dále klesat. "Za celý rok 2011 očekáváme růst průměrné mzdy o 1,4 procenta nominálně, reálně pak čekáme pokles o 0,8 procenta," doplnil Franče. Pikora průměrnou mzdu za celý rok 2011 předpokládá kolem hladiny 24.450 Kč. V roce 2012 by se podle něj měla průměrná mzda již dostat nad 25.000 korun.