Podle Tomáše Vlka z Patria Finance se dnes zlepšila poptávka po riziku na trzích, a tak by měla koruně část zisků zůstat. Doplnil, že z Česka přišly smíšené ekonomické zprávy, po kterých koruna mírně oslabila.
Český statistický úřad zveřejnil, že český průmysl v červenci rostl meziročně o 4,4 procenta, stavebnictví kleslo o 11,1 procenta a zahraniční obchod skončil s přebytkem 14 miliard korun. "Data znovu ukázala, že zvyšování sazeb není v příštích měsících na programu, což ale není překvapivé," podotkl Vlk.
Devizovými trhy podle Vlka "zatřásla" švýcarská centrální banka, která stanovila minimální kurz franku k euru na 1,20. Banka je připravena nakupovat cizí měnu v neomezeném množství a pokud si to vynutí ekonomická situace a deflační rizika, přijme další opatření. "Vzhledem k tomu, že jde o intervenci proti vlastní měně, nehrozí, že by centrální bance došla munice. Švýcarský frank prakticky okamžitě oslabil z hladiny 1,127 těsně k stanovenému limitu," uvedl Vlk.
Podle analytika Citfin Jiřího Šimka se krok Švýcarů výrazně projevil i na kurzu koruny, která vůči franku strmě posílila téměř k úrovni 20 korun za frank. Koruna si tak od rána polepšila k franku o více než dvě koruny, ještě ráno se frank obchodoval za více než 22 CZK/CHF, upozornil Šimek.
Vzhledem k závazku neomezeně nakupovat eura rovněž výrazně posílilo euro k dolaru až na 1,4275 USD/EUR. Na kurz franku je kvůli vysoké expozici domácností citlivý forint a částečně i zlotý. Obě měny v reakci na oslabení franku slušně posílily a strhly s sebou k korunu, která by jinak důvod reagovat příliš neměla, dodal Vlk.