Mincovna dnes začala razit také platinové medaile o hmotnosti půl kilogramu, které tradičně zdobí motivy významných sakrálních staveb v zemi. Ta letošní je věnována katedrále na Velehradě. Mincovna razí pro investory sto těchto medailí. Případný zájemce bude muset sáhnou do kapsy podstatně hlouběji než v případě srovnatelné stříbrné medaile, hodnota platiny je totiž na úrovni zlata, prodávat se proto bude zhruba za 800.000 korun. Pro srovnání tu loňskou s chrámem sv. Barbory v Kutné Hoře mohli investoři koupit o 30.000 korun levněji.
S ražbou obřích investičních medailí mají v Jablonci dlouholeté zkušenosti. Výroba stříbrných medailí je ale na hranici výrobních možností mincovny, větší medaili už v Jablonci se současným vybavením vyrobit nedokážou. První medaili tam razili ze zlata v roce 2005 u příležitosti prvního výročí vstupu Česka do Evropské unie. Zlatá kilovka se tehdy prodávala za půl milionu korun, ta poslední se v srpnu nabízela za 1,35 milionu korun.
Investiční medaile jsou zatížené DPH, proto vzhledem k rekordním cenám zlata na trhu roste letos podle Šulty hlavně zájem o investice do zlatých slitků, které daní zatížené nejsou. "Za poslední měsíc jsme prodali zlato za více než 200 milionů korun," dodal Šulta. Ne všichni investoři ale mají podle něj zájem o "nevzhledné slitky", mincovna proto chystá už na podzim ražbu vlastních investičních mincí, které rovněž nejsou zatíženy daní. "Nejmenší budou dvouuncové (62,2 gramu)," dodal Šulta.
Česká mincovna je poslední firmou sklářského a bižuterního gigantu Jablonex Group, která po jeho rozpadu zůstala v Jablonci v provozu. Od loňského dubna má mincovna nového vlastníka, kterým je společnost Monetica. Firma s 66 pracovníky uskutečnila loni zakázky za více než 400 milionů korun a její hospodaření skončilo ziskem 57 milionů. Letošní tržby budou podle Šulty díky prodeji zlata zřejmě rekordní a překročí obrat z roku 2009. Tehdy mincovna uskutečnila zakázky za více než 620 milionů.