"Tímto končí exkluzivní postavení Ukrajiny jako tranzitní země pro ruský plyn do západní Evropy," prohlásil při slavnostním aktu Putin.
Slavnostního aktu u kompresorové stanice Portovaja se vedle Putina zúčastnil i bývalý německý kancléř Gerhard Schröder, který v roce 2005 ještě jako kancléř s tehdejším ruským prezidentem Putinem dohodu o Nord Streamu uzavíral a po odchodu z funkce se stal předsedou řídícího výboru stejnojmenné rusko-německé akciové společnosti.
Do potrubí je zatím vháněn jen technologický plyn, který má prověřit těsnost a tlakovou odolnost potrubí. První zemní plyn určený pro cílové zákazníky začne být do potrubí čerpán na podzim, k začátku topné sezony. Slavnostního ceremoniálu příchodu prvního zemního plynu Nord Streamem do Německa se v listopadu ve spolkové republice zúčastní i ruský prezident Dmitrij Medveděv, oznámil dnes Putin.
Německo a některé další státy EU si od přímého vedení po dně Baltského moře slibují větší energetickou bezpečnost. Rusko zase očekává zvýšení zisků z rostoucího energetického "hladu" EU, zvláště po rozhodnutí Německa uzavřít v dohledné době všechny jaderné elektrárny.
Rusko vidí také v přímém spojení do západní Evropy možnost vyšachovat Ukrajinu a Bělorusko jako tranzitní země. Moskva a Kyjev se v uplynulých letech několikrát vážně přely o cenu plynu a došlo dokonce i k blokádám dodávek. Projekt Nord Stream ale nemůže podle komentářů médií vyšachovat Ukrajinu jako tranzitní zemi úplně; má jen Kyjevu naznačit, že nemá na tranzit monopol a měl by tedy být "vstřícnější" k požadavkům Moskvy.