Americký výrobce solárních panelů Solyndra vyhlásil bankrot

06.09.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Wilmington (USA) 6. září (ČTK) - O přijetí do režimu bankrotové ochrany před věřiteli dnes oficiálně požádal americký výrobce solárních panelů Solyndra. Je to třetí americká firma z oboru fotovoltaiky, která v posledních týdnech pod tlakem levné čínské konkurence zkrachovala. Případ je také velkým problémem pro prezidenta Baracka Obamu, jehož vláda poskytla Solyndře úvěrovou garanci na 535 milionů dolarů (9,4 miliardy Kč) a sám Obama loni firmu podpořil svou návštěvou.

Odvětví výroby fotovoltaických panelů v USA upadlo i přes obří státní finanční podporu do potíží, protože ceny panelů se pod tlakem čínské produkce letos propadly zhruba o čtvrtinu. Nedávno bankrot vyhlásil miláček Wall Street, firma Evergreen Solar, další byla firma SpectraWatt, kterou podporoval přední světový výrobce počítačových čipů Intel. Silný tlak na ziskovost pociťují i největší výrobci jako americká First Solar a čínská Suntech Power Holdings.

Solyndra už minulý týden oznámila, že zastavila provoz a propouští všech svých 1100 zaměstnanců. Firma v dokumentech pro konkurzní soud ve státě Delaware uvedla, že se bude v příštích týdnech snažit najít kupce a když neuspěje, ukončí aktivity a vyplatí věřitele prodejem svého majetku.

Solyndře nepomohly vychvalovaný unikátní typ vyráběných panelů, ani vládní pomoc spolu s Obamovou osobní podporou ani zájem investorů, kteří od ní koupili akcie za 700 milionů dolarů. Obamova vláda poskytla Solyndře úvěrové záruky jako vůbec první firmě v rámci stimulačního balíku z roku 2009 jako modelovému příkladu vládní podpory "zelené energie".

Obama v květnu 2010 v závodě Solyndry v kalifornském Fremontu prohlásil, že továrna je "svědectvím o americkém důvtipu a dynamice a o tom, že máme nejlepší univerzity na světě, nejlepší technologie na světě a hlavně nejlepší pracovníky na světě". Nad Obamovým angažmá na pomoc firmě se však objevily tak velké otazníky, že někteří komentátoři celý případ označují za "Obamův Enron".

List Los Angeles Times například uvádí, že Obama vychvaloval Solyndru několik týdnů poté, co výrazné pochybnosti o její budoucí solventnosti vyjádřila auditorská společnost PriceWaterhouseCoopers. Ještě povážlivější je, že významným investorem v Solyndře je jistý George Kaiser, který sbíral peníze pro Obamovu prezidentskou kampaň v roce 2008.

"Používá snad Obama peníze ze stimulačního programu, aby odměňoval své politické sponzory?" napsal list. Těchto souvislostí si již dříve všimli republikáni v Kongresu - výbor Sněmovny reprezentantů pro energetiku a obchod si od vlády vyžádal dokumenty o poskytnutí záruky a chystá se věc vyšetřovat.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK