Poslední Béžová kniha z konce července zjistila, že tempo hospodářského růstu ve většině oblastí USA v červnu a červenci zpomalilo. To naznačuje, že po výrazném oslabení ekonomiky v prvním pololetí se zřejmě v letním čtvrtletí s oživením počítat nedá. To doložila zejména páteční zpráva, podle níž ekonomika v srpnu zcela zastavila tvorbu nových pracovních míst.
Federální výbor pro operace na otevřeném trhu (FOMC) bude rozhodovat o dalším nastavení měnové politiky na zasedání 20.- 21. září. Šéf Fedu Ben Bernanke před deseti dny zdůraznil význam nadcházejícího zasedání tím, že jej z původně jednodenního prodloužil na dvoudenní a řekl, že se na něm bude uvažovat o dalších možnostech podpory ekonomiky.
Ekonomika Spojených států letos prudce zpomalila růst a za celé první pololetí se její hrubý domácí produkt zvýšil jen o 0,7 procenta. Mezinárodní měnový fond v připravované pololetní prognóze podle zdrojů z médií snížil odhad růstu americké ekonomiky na letošní rok na 1,6 procenta, zatímco teprve před dvěma měsíci růst odhadoval na 2,5 procenta.
Oslabování ekonomiky vede k dohadům ohledně dalších kroků Fedu. Očekává se, že na nadcházejícím zasedání rozhodne o další měnové stimulaci, zřejmě ve formě třetí vlny "kvantitativního uvolňování" což je zvyšování množství peněz v ekonomice prostřednictvím nákupů státních dluhopisů na trhu.
Injekcemi nových peněz Fed vyvíjí tlak na další snižování tržních úrokových sazeb a růst akcií, který má vyvolat v Američanech "pocit bohatství" a přimět je tím ke zvýšení nákupů. Už nyní však jsou výnosy amerických vládních dluhopisů na rekordních minimech. Poukazuje se také na to, že druhá vlna uvolňování, která se odehrávala během prvního pololetí, ekonomiku nijak zřetelněji nepodpořila.