Schodek platební bilance spadl do deficitu 49,8 miliardy Kč

07.09.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 7. září (ČTK) - Běžný účet platební bilance, která je souhrnem veškerých ekonomických transakcí domácí ekonomiky se zahraničím, spadl v letošním 2. čtvrtletí do deficitu 49,8 miliardy korun. Dnes o tom informovala Česká národní banka. Podle v červnu zveřejněných údajů ČNB byl účet platební bilance v prvním čtvrtletí v přebytku 19,8 miliardy Kč.

Bilance zboží a služeb na běžném účtu platební bilance byla v letošním druhém čtvrtletí podle aktualizovaných dat zahraničního obchodu aktivní ve výši 45,4 miliardy korun. "Meziroční pokles přebytku o 2,3 miliardy korun je důsledkem snížení aktiva bilance služeb, zatímco obchodní bilance vykázala růst přebytku vlivem vyššího přírůstku vývozu než dovozu," uvedla ČNB.

Bilance služeb zaznamenala pokles aktivního salda v důsledku snížení vývozu dopravních služeb a příjmů ze zahraničního cestovního ruchu při současném růstu výdajů u obou položek. Naopak příznivě bilanci služeb ovlivnil růst aktivního salda bilance ostatních služeb, u kterých vývoz vzrostl při nezměněné úrovni dovozu, zejména u služeb výpočetní techniky a obchodních operací se zbožím.

Pasivní saldo bilance výnosů ve druhém čtvrtletí činilo 100,2 miliardy Kč. V meziroční zhoršení salda o 18,4 miliardy korun se promítly vyšší výplaty dividend a předpokládané výše reinvestovaného zisku.

Bilance běžných převodů byla ve druhém čtvrtletí aktivní ve výši pět miliard korun, což představuje meziroční pokles o 1,5 miliardy Kč. Tento vývoj souvisel především se zhoršením bilance vládního sektoru z důvodu nižších čistých příjmů z rozpočtu Evropské unie.

Bilance kapitálového účtu končila s vyrovnaným saldem, což představuje meziroční zhoršení o 9,7 miliardy Kč. Hlavními důvody jsou pokles příjmů z fondů Evropské unie vykazovaných na kapitálovém účtu a meziroční snížení výnosů z prodeje emisních povolenek.

Na finančním účtu platební bilance byl vykázán čistý příliv zdrojů ve výši 73,1 miliardy korun. Aktivní saldo finančního účtu vztažené k HDP na roční bázi vzrostlo podle odhadu ČNB na 6,4 procenta.

Čistý příliv prostředků v položce přímých investic dosáhl 35,7 miliardy korun. Do investic zahraničních přímých investorů v tuzemsku se promítla zejména předpokládaná výše reinvestovaném zisku 26 miliard korun a vývoj úvěrových vztahů mezi přidruženými podniky. Tuzemské podniky inkasovaly splátky z poskytnutých krátkodobých finančních úvěrů spřízněným zahraničním firmám ve výši 16,7 miliardy Kč. Investice do základního kapitálu 3,3 miliardy korun nebyly objemově tak významné a směřovaly především do sektoru finančních a pojišťovacích služeb.

Tuzemské podniky investovaly do zahraničních dceřiných společností prostředky ve výši 10,3 miliardy korun. "Tuto sumu tvořila předpokládaná výše reinvestovaného zisku 4,9 miliardy korun a čisté splátky finančních a obchodních úvěrů zahraničním dceřiným podnikům ve výši 5,2 miliardy korun. Investice do základního kapitálu nebyly významné," uvedla ČNB.

Výsledný příliv portfoliových investic 14,1 miliardy korun souvisel s realizací emisí dluhopisů tuzemských podniků na zahraničních trzích. V nižší míře nakupovali zahraniční investoři též akcie nefinančních podniků na tuzemském trhu. Výsledné pasivní portfoliové investice činily 32,2 mld. Kč. V obchodování tuzemských podniků se zahraničními cennými papíry převažovaly nákupy zahraničních akcií a dluhopisů nad jejich odprodeji, výsledkem byl odliv 18 miliard korun.

V transakcích spojených s vypořádáním obchodů s deriváty činil příliv finančních zdrojů ze zahraničí za druhé čtvrtletí pět miliard korun.

V položce ostatních investic se uskutečnilo čisté čerpání finančních prostředků ze zahraničí v rozsahu 18,3 miliardy korun. Tok ostatních investic byl ovlivněn zejména změnou pozice bankovního sektoru vůči zahraničí (37,2 miliardy korun včetně ČNB) převážně jako důsledek snížení stavu zahraničních depozit.

Nárůst finančních aktiv podnikového sektoru vůči zahraničí byl důsledkem aktiva obchodní bilance. Čistý odliv zdrojů podnikového sektoru představoval 19,6 miliardy korun.

Do vládního sektoru připlynuly prostředky ze zahraničí ve výši 0,7 miliardy korun, když se uskutečnilo čerpání finančního úvěru od EIB na výstavbu dopravní infrastruktury.

Devizové rezervy se ve druhém čtvrtletí po vyloučení kurzových vlivů zvýšily o 2,1 miliardy korun. Výsledek ovlivnily především výnosy z investovaní finančních prostředků kompenzované zčásti operacemi pro klienty ČNB.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK