Další rozevírání nůžek mezi nárůstem počtu turistů a příjmů z cestovního ruchu do budoucna možné nebude, uvedl Beránek s tím, že většina hoteliérů už nyní dosáhla minimálních možných cen. Ty jim neumožňují jakýkoliv rozvoj a investice do zařízení. Trend snižování cen ubytování v česku trvá už déle než tři roky.
Přetrvávání současné situace v cenách ubytování se podle mluvčího Asociace cestovních kanceláří ČR (ACK ČR) Jana Papeže do budoucna projeví především poklesem kvality služeb. "Někteří hoteliéři nemají peníze na udržování hotelových kapacit, snižují počet zaměstnanců a zároveň klesá i kvalita personálu," vysvětlil Papež. Tento trend podle něj nezbytně povede k nespokojenosti zejména zahraničních klientů, jejich možným odlivem a nebo dalším tlakem na snižování cen za ubytování.
Situace by se podle Papeže mohla zlepšit nejdříve v horizontu dvou let, znamenalo by to ale, že velká část méně konkurenceschopných hotelů opustí trh. Současné nízké ceny ubytování totiž způsobuje vysoká konkurence ubytovacích zařízení zejména v hlavním městě, kde počet hotelů výrazně převažuje nad poptávkou turistů.
Zahraniční návštěvníci rovněž odmítají utrácet za ostatní služby, jako je stravování v restauracích, nekupují tolik suvenýrů jako v minulosti a jsou ochotni se zříci i dalších služeb, uvedl Beránek. Doby, kdy do Česka jezdili bohatí turisté, jsou podle něj minulostí. Méně solventní klientela bohatší turisty začala nahrazovat už zhruba před deseti lety, uvedl Beránek. Podle výzkumů České turistické centrály CzechTourism v roce 2010 v České republice nejvíce peněz utratili turisté z Německa, Ruska, USA, Velké Británie a Itálie. Například němečtí turisté v ČR v průměru utratí 1692 korun na osobu a den.