BoE drží sazbu, od níž se odvíjejí ostatní úroky v Británii, na rekordním minimu od března 2009, tedy od konce hluboké recese. Je to už nejdelší období neměnnosti sazeb od druhé světové války a trhy čekají, že se úroky měnit nebudou nejméně do konce letošního roku.
Všech 60 ekonomů dotazovaných agenturou Reuters předpokládalo, že náklady na úvěry banka nezmění. Nedávná vlna slabých statistických údajů však posílila na trhu spekulace, že BoE by případně mohla představit druhou vlnu takzvaného kvantitativního uvolňování měnové politiky.
Banka dnes nedoprovodila své oznámení o sazbách prohlášením. Koncem měsíce však bude zveřejněn zápis ze zasedání, který podle analytiků ukáže, zda členové měnového výboru jednali o možnostech stimulace ekonomického růstu.
Britská ekonomika ve druhém čtvrtletí stoupla jen o 0,2 procenta a vláda již dala najevo, že bude muset snížit svůj odhad růstu. Index nákupních manažerů pak ukázal, že zpracovatelský sektor, který byl hlavním pohonem dosavadního růstu země, v posledních dvou měsících klesl a sektor služeb zaznamenal nejhorší propad za deset let. Banka zatím neobnovila svůj program nákupu majetku zřejmě kvůli vysoké inflaci, která je více než dvojnásobná ve srovnání s dvouprocentním limitem, stanoveným BoE jako strop cenové stability.
BoE dokončila první vlnu kvantitativního uvolňování měnové politiky v únoru 2010. Banka v rámci ní za nově natištěné peníze nakupovala majetek, převážně státní dluhopisy. Cílem bylo podpořit britskou ekonomiku. Celkem nakoupila aktiva za 200 miliard liber (5,6 miliardy Kč).