Důvodem, proč se Řecku nedaří odstranit jeho dluhové problémy, je podle německého eurokomisaře slabá státní správa, která není schopna vybírat chybějící daně a prodat státní majetek. "Bylo by nejlepší, kdyby v Řecku kvůli pomoci se správou a jejím vedením delší dobu působili kvalifikovaní úředníci z ostatních států EU," navrhuje Oettinger. "Mohli by konat bez ohledu na protesty a ukončit to lajdáctví," dodal eurokomisař, podle něhož státy, které volají po solidaritě, musí být ochotny se na čas vzdát části své odpovědnosti.
To by se podle Oettingera mohlo týkat i vlivu na státní rozpočet. "Smysluplná by byla opatření, za něž by se vlády musely omlouvat svým občanů, například že by země musely na čas předávat svou rozpočtovou suverenitu EU," navrhuje další bič na "neposlušné" státy eurozóny.
Nebrání se přitom ani "méně konvenčním myšlenkám". "Existuje také nápad svěsit vlajky dluhových hříšníků před budovami EU na půl žerdi. Bylo by to sice jen symbolické, ale mělo by to velký odstrašující efekt," doplnil Oettinger.
Jako řešení současných dluhových problémů eurozóny naopak odmítl odchod Řecka z měnové unie a vydávání společných evropských dluhopisů, takzvaných eurobondů. Ty však nezavrhuje úplně. "V budoucnu může přijít situace, kdy by společné půjčky zemí platících eurem mohly být správným řešení státního financování," vysvětlil eurokomisař.