Ve srovnání s předchozím měsícem zůstaly ceny beze změny. Podle předběžných údajů se měly zvýšit o 0,1 procenta, v červenci vzrostly o 0,4 procenta.
Podle údajů harmonizovaných s metodikou Evropské unie míra inflace činila 2,5 procenta. Údaj byl rovněž revidován vzhůru o 0,1 procentního bodu. Tento úkazatel sleduje Evropská centrální banka při rozhodování o dalším vývoji úrokových sazeb.
Ceny potravin a nápojů se meziročně zvýšily o tři procenta. Nejvíce rostly ceny v dopravě, a to o 4,6 procenta. Naopak ceny v komunikacích zlevnily o 3,1 procenta. Proti červenci výrazně zdražily oděvy a obuv, o 1,6 procenta. Zlevnily potraviny, doprava, komunikace, ubytování a další služby. Ceny za vzdělání klesly až o jedno procento.
ECB téměř dva roky držela úrokové sazby na jednoprocentním minimu. Kvůli růstu spotřebitelských cen ale v dubnu tento cyklus ukončila a začala náklady na úvěry zvyšovat. Ve čtvrtek však naznačila, že zastaví cyklus zvyšování sazeb, protože inflace v regionu by se neměla dále zvyšovat a ekonomický růst bude v nejlepším případě pomalý. Někteří analytici začali spekulovat i o možnosti snížení úroků. Dnešní zpráva z Německa však ukazuje, že inflační tlaky v eurozóně přetrvávají, a úroky se tak podle analytiků určitě snižovat nebudou, napsala agentura Reuters.