Podle Evropské komise větrníky na Komáří hůrce nedaleko Teplic vyrostly v souladu s evropskou legislativou, informoval podle saského listu poslanec za Křesťansko-demokratickou unii (CDU) ve Spolkovém sněmu Klaus Brähmig.
Toto stanovisko prý poslanec obdržel od Potočnika, jenž poukázal na to, že při posuzování vlivu zařízení na životní prostředí nebyly shledány řádné směrodatné dopady na životní prostředí spolkové země Sasko. Z tohoto důvodu také české úřady neměly povinnost svůj postup konzultovat s německou veřejností.
Německé občanské sdružení Gegenwind požadující demontáž větrných elektráren však není se zprávou spokojeno. Při posuzování nebyly vyslyšeny české organizace ochránců životního prostředí, upozornil mluvčí občanské iniciativy Frank Legler.
Nepochopitelné je podle Leglera i to, že EU nevzala v potaz zvláštní charakter krajiny. Větrníky totiž byly vztyčeny v evropské oblasti ochrany ptáků, kde platí, že se stav prostředí nesmí zhoršit v důsledku stavebních projektů.
Občanská iniciativa Gegenwind se nechce nechat Potočnikovou reakcí odradit. Jakmile prý bude mít příhraniční město Krupka opět akceschopné vedení, chtějí si aktivisté prohlédnout příslušné stavební plány. Mají totiž údajně poznatky o tom, že se výstavba větrníků plánů nedržela.
Kromě toho Legler doufá, že v budoucnu se spolupráce s českou stranou zlepší. Příští úterý se totiž sejde společná německo-česká komise pro životní prostředí, na níž německou delegaci povede ministr životního prostředí Norbert Röttgen. Ten prý bude prosazovat informační politiku podle německo-nizozemského vzoru. Německo a Nizozemsko si vyměňují informace o všech projektech, které se plánují ve vzdálenosti pěti kilometrů od hranic.