Rada o odvolání Bartzové rozhodla minulý týden, předseda rady Roy Bostock ji ale o vyhazovu informoval až v úterý, a to jen po telefonu. Ke slovu se teď dostanou právníci, pro Bartzovou se ale spor s jejím bývalým zaměstnavatelem zatím příliš dobře nevyvíjí.
"Paní Bartzová má povinnost rezignovat na funkci ve správní radě a my očekáváme, že tak učiní," řekl mluvčí rady Charles Sipkins jen krátce po tom, co se v médiích objevil rozhovor, v němž Bartzová uvedla, že si chce křeslo v radě podržet i po odvolání z funkce výkonné ředitelky.
Bartzová byla šéfkou Yahoo od ledna 2009 a v pracovní smlouvě má uvedeno, že pokud jí bude zrušen pracovní poměr, neprodleně opustí rovněž správní radu a všechny další funkce v Yahoo i všech jejích přidružených společnostech.
Expert na řízení podniků Nell Minow ale Bartzové určité šance dává. Může se prý odvolat na to, že ji zvolili akcionáři. Na začátku roku 2009 ji sice do funkce dosadila rada, ale na pozdějších valných hromadách už ji ve funkci vždy potvrdili akcionáři. To by podle Minowa mohlo zabrat, protože hlasování na valné hromadě může mít větší váhu.
Potíže má ale i sama rada. Investor Daniel Loeb nakoupil přes svůj hedgeový fond Third Point asi pětiprocentní podíl v Yahoo a teď má možnost do určité míry promlouvat do chodu firmy. Loeb chce, aby se celá správní rada obměnila a přišli do ní lidé, kteří mají v odvětví hlubší zkušenosti. Third Point radu obviňuje z vážných pochybení a tvrdí, že zničila hodnoty, do nichž akcionáři investovali.
Za největší manažerské pochybení kritici považují to, že firma v roce 2008 odmítla nabídku na převzetí, kterou jí předložila společnost Microsoft. Ta byla ochotna za jednu akcii Yahoo zaplatit asi 33 dolarů. To se firmě zdálo málo, od té doby ale její akcie v podstatě jen klesaly. V současné době se prodávají za zhruba 14 dolarů (zhruba 247 Kč).