Dow Jonesův index v poledne newyorského času (18:00 SELČ) ztrácel 2,6 procenta a pohyboval se těsně pod hranicí 11.000 bodů. Širší index S&P 500 oslaboval o 2,5 procenta a mimoburzovní trh Nasdaq byl proti čtvrtku nižší o 2,2 procenta.
ECB oznámila, že Stark po jmenování svého nástupce odejde z řídícího výboru banky, údajně z "osobních důvodů". Podle zdrojů agentury Reuters však skutečným důvodem šokující rezignace byl jeho odmítavý názor na rozsáhlé nákupy státních dluhopisů, jimiž ECB pomáhá zemím ohroženým dluhovou krizí, nyní hlavně Itálii a Španělsku. Ukazuje to na hluboké rozpory uvnitř ECB a ilustruje nechuť většiny Němců k potenciálně inflační politice ECB a k záchraně zadlužených zemí eura obecně. Dluhová krize v eurozóně se tím může ještě prohloubit.
"Evropa je teď tím hlavním, co na trh vyvíjí tlak," řekla Reuters Ann Sondersová z firmy Charles Schwab Corp.
Obama ve čtvrtek večer představil svůj plán snížení daní a nových výdajů v rozsahu 447 miliard dolarů (osm bilionů korun) a vyzval Kongres, aby jej přijal. Investoři však nevěří, že by republikáni přijali něco z navrhovaného zvýšení výdajů, které podle nich předtím jasně selhalo. "V Obamově řeči toho hodně znělo dobře, ale vzhledem k nejistotě, jaká teď panuje, to nepohnulo na trhu ani stéblem," řekla Sondersová.
Dnes se scházejí ministři financí a guvernéři centrálních bank skupiny G7. Činitelé nejbohatších zemí cítí potřebu udělat něco na podporu upadajícího ekonomického růstu a k uklidnění rozkolísaných finančních trhů.