Prodej Skla Bohemia vynesl 343 mil.Kč, pohledávky činily 4,9 mld.

11.09.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Světlá nad Sázavou (Havlíčkobrodsko) 11. září (ČTK) - Prodej majetku zkrachovalých světelských skláren Sklo Bohemia vynesl 343 milionů korun. Věřitelé se ale domáhali úhrady pohledávek zhruba za 4,9 miliardy Kč. Konkurz, který trvá bezmála tři roky, bude ukončen pro nedostatek majetku. Vyplývá to z konečné zprávy insolvenční správkyně Heleny Horové předložené Městskému soudu v Praze a zveřejněné v insolvenčním rejstříku.

Podle zprávy už byla majetková podstata dlužné společnosti zpeněžena a nic nebrání ukončení insolvenčního řízení. Největší díl peněz z prodeje majetku, přes 173 milionů korun, získal zajištěný věřitel, jímž byla Citibank Europe.

Sklárny zaměstnávaly kolem 1200 lidí, v úpadku jsou od 14. října 2008. Konkurz byl prohlášen o dva týdny později. Sklářské pece už byly v té době odstaveny; výroba skončila koncem září 2008. V dalším roce koupil sklárny podnikatel Lubor Červa, zaplatil za ně 160 milionů. Nyní jeho společnost funguje pod názvem Crystalite Bohemia.

Zkrachovalé sklárny Sklo Bohemia podle dřívějších informací firmy zůstaly zaměstnancům dlužny několik platů a odstupné, jehož výška stoupala s roky odpracovanými ve firmě. Výška dluhu se liší také podle toho, kdy lidé z podniku odešli. Část pracovníků skončila hned na podzim, jiní počkali až do konce výpovědní doby v lednu 2009.

V létě 2009 zaplatil bývalým sklářům náhradu do výše tří dlužných platů úřad práce; celkem bylo rozděleno přes 90 milionů korun. Mzdové nároky za majetkovou podstatou pak činily 68 milionů. Letos v červnu dostali bývalí zaměstnanci další peníze, jimiž bylo pokryto poměrně 45 procent jejich dlužných mezd. V závěrečné zprávě správkyně uvádí, že jí stále chybí čísla účtů 110 bývalých zaměstnanců. Z části byly také vykryty pohledávky úřadu práce a jiných státních institucí.

Největší částku pro věřitele vynesl prodej skláren. Významné byly také příjmy za zboží, které činily 123 milionů korun. Desítky milionů z vydělaných peněz však padly například na udržování a správu majetku, poplatky, daně a pojištění. Odměna insolvenční správkyni podle zprávy činí 12,8 milionu korun včetně DPH.

Platnost kupní smlouvy na sklárny uzavřené s Červou dvakrát napadl neúspěšný uchazeč - společnost Crystal Bohemian Company, kde je jedním z jednatelů Jiří Hudera. První žalobu společnost stáhla. Druhou žalobu zamítl soud. Podle Horové teď žádné spory nebránily podání konečné zprávy v insolvenčním řízení.

vst mol

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK