Řecko se nyní snaží plnit fiskální podmínky mezinárodní finanční pomoci. Řecká vláda například o víkendu představila plán na zavedení mimořádné daně z realit, která má podpořit rozpočtové příjmy, napsala agentura Reuters.
V prvních osmi měsících letošního roku rozpočtové příjmy meziročně klesly o 5,3 procenta, a to především kvůli překvapivě hluboké hospodářské recesi. Dnešní údaje ministerstva financí se týkají státního rozpočtu bez zahrnutí rozpočtů místních úřadů a výdajů na sociální zabezpečení.
Řecko se loni v květnu stalo první zemí eurozóny, která požádala o mezinárodní finanční pomoc. S Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem se Atény dohodly na podmínkách čerpání tříletého úvěru v objemu 110 miliard eur. Letos v červenci byl na mimořádném summitu eurozóny dohodnut druhý záchranný úvěr ve výši 109 miliard eur, k němuž mají na rozdíl od prvního úvěru přispět i soukromí věřitelé.
Výměnou za mezinárodní finanční pomoc musí Řecko plnit řadu podmínek, zejména privatizovat státní firmy a zavádět úsporná opatření s cílem snížit zadlužení. Tato opatření zahrnují například snižování mezd ve státním sektoru a penzí či zvyšování daní, což má negativní dopad na ekonomickou aktivitu.