Poptávka z USA a Evropy i nadále oslabuje. Růst vývozu z Číny a dalších ekonomik tak již ve druhém čtvrtletí výrazně zpomalil. V USA je i nadále vysoká nezaměstnanost a Evropa se potýká s dluhovou krizí, což snižuje soukromou spotřebu. Optimistický není výhled ani v případě Japonska, jehož ekonomika vykazovala známky oslabení již před březnových zemětřesením a cunami.
Hrozbou pro Asii je i nadále inflace. V letošním roce se spotřebitelské ceny mají zvýšit v průměru o 5,8 procenta místo dříve uváděných 5,3 procenta. Příští rok zpomalí na 4,6 procenta.
ADB však současně upozornila, že její odhad nebere v úvahu případné vyhlášení platební neschopnosti Řecka, které by se částečně dotklo i Asie, protože by vyvolalo paniku na finančních trzích. Banka však doufá, že se tak nestane.
Na finančních trzích v posledních dnech rostou obavy z dalšího vývoje v Řecku, které neplní podmínky pomoci od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu. Investoři mají strach, že by země nemusela dostat další splátku ze slíbeného úvěru a musela by vyhlásit bankrot.
I přes snížení odhadu růst v regionu zůstává silný. Asie je hlavním tahounem globálního ekonomického růstu již od globální finanční krize z let 2008/2009. Loni Asie vzrostla o devět procent, napsaly agentury AP a Reuters.