Všichni zájemci o Sazku splnili podmínky schválené soudem a v termínu složili požadovanou kauci 500 milionů korun, uvedla Tichá. "Tím jim také vznikla povinnost podat do 23. září závaznou finální finanční nabídku a složit celkovou kupní cenu, s níž se chtějí o podnik Sazka ucházet," dodala. O podání nabídek informoval insolvenční správce Josef Cupka věřitelský výbor Sazky.
Mluvčí dále uvedla, že uchazečům byla doručena obsáhlá dokumentace, čítající, se všemi přílohami, přes tisíc stran informací, které poskytují kompletní přehled o Sazce, včetně konkurenčně citlivých informací o chodu loterijního byznysu.
Sazka je od konce května v konkurzu. Insolvenční správce výběrové řízení na prodej Sazky vyhlásil 19. srpna. Základní informační memorandum ohledně loterijní společnosti Sazka si v rámci výběrového řízení vyžádalo a obdrželo více než 15 subjektů.
Finanční skupina Penta i společnost E-Invest minulý týden potvrdily, že se výběrového řízení na prodej Sazky nezúčastní, protože jej považují za zmanipulované a netransparentní. O Sazku ale mají zájem a své nabídky podají zvlášť a kupní cenu složí u Komerční banky. Cupka ale ČTK řekl, že nebude moci brát na zřetel žádnou nabídku činěnou mimo výběrové řízení, neboť její předkladatel by tím získal neoprávněnou výhodu.
Vítěz tendru musí získat souhlas Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, popřípadě kompetentních evropských orgánů. Souhlasné stanovisko úřadu musí doložit do pěti měsíců ode dne, kdy bude zveřejněn výsledek výběrového řízení. Pokud vítěz souhlas antimonopolního úřadu nezíská, bude muset zaplatit smluvní pokutu 1,5 miliardy Kč. Celé výběrové řízení se pak bude muset opakovat.
Dosud se o Sazku přetahovaly dva tábory silných investorů. Na jedné straně PPF a KKCG, které ovládly věřitelský výbor, protože jim Sazka dluží nejvíc, na druhé straně právě zejména Penta, majitel konkurenční loterijní firmy Fortuna. Penta už dříve nabídla 2,5 miliardy korun za loterijní část Sazky, Fortuna pak 3,5 miliardy korun za Sazku jako celek.
Sazka se do insolvence a následně do konkurzu dostala kvůli problémům se splácením úvěru na výstavbu pražské O2 areny. Věřitelský výbor poté schválil úvěrovou smlouvu o objemu celkově až 500 milionů korun, které slouží k zachování běžného chodu firmy. Půjčku se splatností dva roky poskytla společnost Moranda, kterou kontroluje skupina PPF miliardáře Petra Kellnera. Akcionáři Sazky jsou občanská sdružení působící v tělovýchově a sportu, jejich pravomoci jsou ale po prohlášení konkurzu silně omezené.