"Příjmová a výdajová stránka rozpočtu je založena na působení zákonů, které dosud nebyly schváleny v parlamentu," řekl ČTK místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Václav Pícl. Státní rozpočet tak podle něj počítá s příjmy, které vůbec nebyly schválené, což vyvolává nátlak vlády na poslance.
Vláda podle odborů navíc nemá zpracované hodnocení dopadů na ekonomiku. "V rozpočtu nejsou žádné stimuly ekonomického růstu a jeho podpory," řekl Pícl. Kritizuje také v souvislosti se změnami v dani z přidané hodnoty, že rozpočet mění strukturu daní z přímých na nepřímé. Konkrétně se jedná o plánované zvýšení nižší sazby DPH, což se podle odborů negativně dotkne zdravotnických zařízení, obcí a krajů. Odbory kritizují i snižování počtu státních zaměstnanců, se kterým rozpočet počítá.
Podle místopředsedy Asociace samostatných odborů Jaroslava Pejši rozpočet sice snižuje výdaje, ale spolu s tím se snižují i příjmy. "Je to systém musíme šetřit korunu, kdyby to mělo stát deset korun," řekl Pejša. Největší námitky má proti omezování prostředků na dopravní infrastrukturu.
Podobný názor mají i zaměstnavatelé. "My budeme chtít projednat zejména dostatek prostředků na oblast dopravní infrastruktury a důležité věci týkající se inovací," řekl ČTK generální ředitel Svazu průmyslu a dopravy Zdeněk Liška. "Chápu, že stát musí šetřit a hledá zdroje," dodal. Je však podle něj nutné zajistit, aby Česká republika byla konkurenceschopná, a vybrala tak více peněz na daních.
Návrh rozpočtu na příští rok připravený ministerstvem financí počítá se schodkem 105 miliard korun při příjmech 1084 miliard a výdajích 1189 miliard korun. Návrh zohledňuje zvýšení snížené sazby DPH v příštím roce z deseti na 14 procent a počítá i s platností dalších reformních zákonů připravených koaliční vládou. Plánovaný schodek 105 miliard korun je o 30 miliard nižší než deficit schválený pro letošní rok.